Diasporas in conflict: A comparative study of Iraqi and Syrian diasporas in the United States
Çatışma süreçlerinde diasporalar: ABD'deki Irak ve Suriye diasporalarının karşılaştırmalı bir çalışması
- Tez No: 1006539
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, Tarih, International Relations, Political Science, History
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Diasporalar, anavatanlarının ve evsahibi ülkelerinin savaş ve barış zamanlarında uluslararası ilişkiler ve siyaset alanlarında önemli aktörler olarak öne çıkmaktadır. Buna rağmen, göçmen havaleleri (para transferleri), kültürel kimlik ya da çatışma ve kriz durumlarında barış yapıcı ya da barış bozucu mu olduklarına ilişkin ikili tartışmalar dışında kendi başına bir analiz birimi olarak yeterince incelenmemiştir. Yinede, çağdaş siyaset alanında Amerika'daki Irak ve Suriye diasporalarının hem anavatanlarında hem de evsahibi ülkelerdeki siyasete rejim değişikliğine yönendirmek için çeşitli şekillerde müdahil olmayı denediğini gözlemlemekteyiz. Dolayısıyla, bu tez“Bahsi geçen diasporalar hangi yollarla anavatanlarında ve evsahibi ülkelerde etki sahibi olmayı denemektedir?”sorusuna; Irak ve Suriye örneklerini özellikle 11 Eylül kritik dönemecini de kapsama alarak, Amerikan siyasetine ve anavatanlarındaki siyasete katılım/etki noktasındaki benzerlik ve farklılıkları açısından karşılaştırıp, cevap üretmeyi hedeflemektedir. Amerika'daki Irak ve Suriye diasporalarının 2003 Irak savaşı ve 2011 Suriye İç Savaşı'nın odağındaki bu karşılaştırmalar aracılığıyla, çalışma bahsi geçen diasporalarının anavatan-evsahibi ülke ilişkilerini incelemekte; kompozisyonlarını, algılanan fırsat ve engeller/kısıtlıklar, kaynaklar ve repertuarlar açısından betimlemekte ve anavatan ve evsahibi ülke siyasetini etkilemeye yönelik çabalarını anlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diasporas are fundamental actors in the international relations and political realm of their host and home countries in times of war and peace. Nevertheless, it is understudied as a unit of analysis beyond in relation to remittances, cultural identity or peace maker vs peace wrecker dichotomy in terms of conflict and crisis situations. However, in contemporary politics we observed Iraqi and Syrian diasporas in the US, both tried to affect their home country and host country politics in various ways towards a regime change. Therefore, this dissertation aims to answer the question“In what ways these diasporas tried to affect their host and home countries?”by comparing the two cases in terms of differences and similarities in their engagement in the US politics and home country politics, especially with the critical juncture of 9/11. Through this comparison of the Iraqi and Syrian diasporas in the US in the conflict of 2003 Iraqi war and 2011 Syrian Civil War, it explores the aforementioned diasporas in home country-host country relations, describes their composition, perceived opportunities, constraints, resources and repertoire as well as understands their efforts in affecting their host country and home country politics.