Modern Arap edebiyatında biyografi yazıcılığı: İhsan Abbas'ın Fennü's-Sîre'si örneği
Method in modern biographical writing: The case of İhsan Abbas Fennu's-Sîre
  1. Tez No: 1006563
  2. Yazar: ZEYNEP ACAR JABER
  3. Danışmanlar: DOÇ. SULTAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
İhsan Abbas bir Arap edebiyatı araştırmacısı ve edebiyatçısı olarak yüzü aşkın eser vermiştir. Hakkında Arapça tez ve makale türü yayınlar bulunmakla beraber Türkçe'de müstakil bir çalışmaya rastlanmamıştır. İhsan Abbas'ın tahkik türü eserlerinin dışında yazdığı araştırma kitaplarının çoğunun biyografik eserlerden oluşması dikkat çekici bir unsurdur. Bu bağlamda çalışmamızın ana konusu modern Arap edebiyatında biyografi türünü İhsan Abbas'ın bu türün sanatını ortaya koymaya çalıştığı Fennü's-sîre adlı eseri özelinde incelemektir. Bu çalışma giriş, sonuç ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genelde biyografinin tarihçesi ve sonrasında özelde Doğu ve Batı edebiyatındaki gelişim aşamaları hakkında bilgi verilmiştir. Burada özellikle Arap edebiyatında klasik ve modern dönem biyografi yazımları incelenmiştir. İkinci bölümde İhsan Abbas'ın hayatı, edebî ve ilmî kişiliği konu edinilip biyografik eserleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde ise Fennü's-sîre özelinde biyografi yazım usulüne dair izlediği metotlar ve belirgin özellikler tespit edilmeye çalışılmıştır. İhsan Abbas'ın biyografi yazıcılığında kullandığı usulün modern Arap edebiyatının biyografi çalışmalarındaki yeri ve öneminin tespit edilmesi bu çalışmanın hedefidir. Araştırmamızın verileri ışığında İhsan Abbas'ın biyografi yazımına dair eleştirilerini ve sunmuş olduğu birçok ilkeyi ortaya koyduk. Biyografi yazarının objektifliğini her koşulda korumaya çalışması bunların başında gelmektedir. Aynı zamanda yazarın, yaşam öyküsünü kaleme alacağı kişiyle duygusal bağ kurmaktan ve onu idealize etmekten kaçınmasının, biyografi eserini başarılı kılan yönlerden olduğu tespit edilmiştir. Bir biyografide konu seçiminin, tercih edilecek metot ve üslubun belirlenmesinde büyük rol oynaması da ulaştığımız ilkeler arasındadır.
Özet (Çeviri)
Ihsan Abbas, as an Arab literature researcher and writer, has produced over a hundred works. Although there are theses and articles about him in Arabic, no independent study in Turkish has been found. It is noteworthy that most of the research books written by Ihsan Abbas, apart from his critical works, are biographical. In this context, the main focus of our study is to examine the genre of biography in Modern Arabic literature through Ihsan Abbas's work, Fennu's-sîre, in which he attempts to present the art of this genre. This study consists of an introduction, a conclusion, and three chapters. The first chapter provides information on the general history of biography and, subsequently, the developmental stages of biography in Eastern and Western literature. Here, the classical and modern period biography writings in Arabic literature are particularly examined. The second chapter discusses Ihsan Abbas's life, literary and scientific personality, and introduces his biographical works. The third chapter attempts to identify the methods and distinctive features of his biographical writing technique, specifically through the lens of Fennu's-sîre. The aim of this study is to determine the place and importance of Ihsan Abbas's methodology in the biographical studies of modern Arabic literature. In light of the data from our research, we have revealed Ihsan Abbas's critiques and the many principles he proposed regarding biographical writing. Chief among these is the biographer's effort to maintain objectivity under all circumstances. Additionally, it has been determined that the author's avoidance of forming an emotional bond with the subject of the biography and refraining from idealizing them are aspects that contribute to the success of the biographical work. The selection of the subject in a biography plays a significant role in determining the method and style to be preferred, which is among the principles we have reached.