Abbâs Mahmûd el-'Akkâd ve Sara adlı romanının teknik incelemesi
Abbâs Mahmûd el-'Aqqâd and technical rewiev of the novel Sarah
  1. Tez No: 651904
  2. Yazar: SIDIKA KARADAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT UYLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Modern Arap Edebiyatı Napolyon Bonaparte'ın komutasındaki Fransız Askerlerinin Mısır'ı işgal ettikleri 1798 yılıyla başlar. Arap edebiyatında modern dönemde görülmeye başlayan yenilikler, ancak ondokuzuncu yüzyılın ikinci çeyreği için sözkonusudur. Durum böyle iken, bu yeniliklere temel teşkil eden başlıca olay Fransız İşgali ve bu işgalin ardından Mısır'daki siyasal ve sosyal yapının değişimidir. Çalışmamızın giriş bölümünde Arap Edebiyatı ve Modern Mısır Romanı hakkında genel bilgi verilmiştir. Birinci bölümde 'Abbâs Mahmûd el-'Akkâd'ın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde roman ve romanın öğeleri hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise 'Abbâs Mahmûd el-'Akkâd'ın Sara adlı romanı mekân, zaman, kişi, olay ve diğer özellikleri şekil ve üslup bakımından incelenmiştir. Bu çalışmada Modern Mısır Edebiyatının önemli temsilcilerinden olan 'Abbâs Mahmûd el-'Akkâd'ın hayatı hakkında ve daha önce Türkçe'ye çevirisi yapılmamış Sara isimli romanı hakkında yapılan tahlil ile okuyucuya bilgi vermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern Arabic Literature begins in 1798, when French soldiers under the command of Napoleon Bonaparte invaded Egypt. Innovations that began to appear in the Arab literature in the modern period are only in question for the second quarter of the nineteenth century. While this is the case, the main event that underpins these innovations is the French Occupation and the change of the political and social structure in Egypt after this occupation. In the introduction part of our study, general information about Arabic Literature and Modern Egyptian Novel is given. In the first chapter, information about the life and works of Abbas Mahmoud al-Aqqad is given. In the second part, general information about the novel and its elements is given. In the third chapter, the novel named Abbas Mahmoud al-Aqqad Sarah is examined in terms of shape, style, place, time, person, event and other features. The aim of this thesis is to inform the reader about the life of Abbas Mahmoud al-Aqqad, who is one of the important representatives of Modern Egyptian Literature, and to inform the reader with the analysis made on his novel Sarah, which has not been translated into Turkish before.