The Auschwitzation of Gaza
Gazze'nin Auschwitz'leştirilmesi
- Tez No: 1006645
- Danışmanlar: DR. DR. HEBA RAOUF MOHAMED EZZAT, PROF. DR. ALEV ERKİLE, DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİ ZATARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
1948'de İsrail devletinin kurulmasından bu yana İsrail, Gazze Şeridi'ne sayısız acımasız saldırı düzenledi. On yıllar boyunca sayısız küçük çatışma, hava saldırısı ve roket atışmasına ek olarak, İsrail tarafından Gazze'ye karşı en az 15 büyük askeri operasyon gerçekleştirildi. Gazze'ye yönelik her İsrail saldırısı bir öncekinden daha şiddetli, daha yıkıcı, daha acımasız ve daha intikamcıydı. 7 Ekim 2023'te başlayan ve 10 Ekim 2025'te varılan ateşkes anlaşmasına rağmen hala devam eden son İsrail saldırısı, vahşet açısından eşi benzeri görülmemiş bir nitelik taşıyor. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı 24 aydır devam ediyor ve tüm uluslararası çabalar bunu durdurmada ve Gazze halkını korumada başarısız oldu. Bu araştırma, öncelikle, sömürgeci bir siyasi ideoloji olarak Siyonizmin, hem oluşum aşamalarında hem de daha sonra bir devleti temsil eden siyasi bir parti olarak politikalarında, şaşırtıcı bir şekilde Nazizm ile birçok ortak özelliğe sahip olduğunu savunmaktadır. İkinci olarak, bu yeni devletin, kuruluşundan itibaren Gazze'nin Auschwitz'leştirilmesi sürecine giriştiğini savunmaktadır. Araştırma soruları şunlardır: Siyonizm ideolojisi, İsrail Devleti'ne yol açan siyasi bir projeye nasıl dönüşmüştür? İsrail, Gazze'nin Auschwitz'leştirilmesini hangi suçlar aracılığıyla gerçekleştirmektedir? Bu çalışmanın metodolojisi iki türdedir: tarihsel bağlam ve kavramsal analiz, içerik analizi ve vaka çalışmaları içeren nitel bir yaklaşım. Soykırım ve vahşet çalışmaları ve aşırı güvenlikleştirme teorisi kavramları merceğinden, metinler, belgeler ve medya analiz edilerek kalıplar ve Gazze'nin İsrail anlatısında nasıl bir güvenlik sorunu olarak çerçevelendiği belirlenmektedir./
Özet (Çeviri)
Since 1948, the establishment of the state of Israel, Israel has launched numerous vicious attacks on the Gaza Strip. At least 15 major military operations against Gaza have been conducted by Israel in addition to countless smaller skirmishes, airstrikes and rocket exchanges over the decades. Each Israeli attack on Gaza is more severe than the one before. More destructive. More vicious. More vengeful. The latest Israeli aggression on Gaza, which started on October 7th, 2023 and is still going on, despite the ceasefire agreed upon on October 10th, 2025, is unparalleled in its heinousness. The Israeli attack on Gaza has been going on for 24 months and yet all international efforts have failed to stop it and to protect the people of Gaza. This research argues, firstly, that Zionism, as a colonial political ideology, surprisingly shares many characteristics with Nazism, both during its formative stages and later in its policies as a political party representing a state. Secondly, it argues that this nascent state, from its very inception, embarked on a process of the Auschwitzation of Gaza. The research questions are: How has the ideology of Zionism transformed into a political project that resulted in the State of Israel? Through which crimes is Israel operating the Auschwitzation of Gaza? The methodology of this study is of two kinds: historical context and a qualitative one that includes conceptual analysis, content analysis, and case studies. Through the lens of genocide and atrocities studies and hyper-securitisation theory concepts, texts, documents and media are analysed to identify patterns and how Gaza has been framed as a security issue in the Israeli narrative.