18F-FDG (18-flor-florodeoksiglukoz) pozitron emisyon tomografi/bilgisayarlı tomografi'nin etkin radyasyon dozunun değerlendirilmesi
Estimation of the effective radiation dose of 18F-FDG (18-fluoro-fluorodeoxyglucose) positron emission tomography/computed tomography
- Tez No: 800439
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BÜYÜKÇİZMECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin hastalarda [flor-18]-floro-2-deoksi-D-glukoz (18F-FDG) kullanarak pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografi (PET/BT) taramasından organ dozlarını ve tüm vücut etkin dozlarını tahmin etmek ve BT bileşeninin organ ve tüm vücut dozlarına katkısını değerlendirmektir. Bu araştırmada ayrıca yetişkin hastalar için tüm vücut [18F-FDG] PET/BT taramasına bağlı yaşam boyu atfedilebilir kanser riski (lifetime attributable risk-LAR) hesaplandı. Tüm vücudun [18F-FDG] PET/BT taraması 204 yetişkin hastada (90 kadın ve 114 erkek) yapıldı. BT taramalarından harici etkin dozlar, CT-Expo v2.5-Demo yazılımı kullanılarak hesaplandı. PET taramalarından elde edilen dâhili etkin dozlar, Uluslararası Radyolojik Koruma Komitesi (ICRP) yayın 103'ten organ ağırlık faktörleri ve ICRP yayın 106'dan 18F-FDG alım katsayıları kullanılarak tahmin edildi. Kanserin LAR'ları, İyonize Radyasyonun Biyolojik Etkileri (BEIR VII) raporunda önerilen yaklaşım benimsenerek hesaplanmıştır. BT, tüm vücut 18F-FDG PET/BT tarama protokolünde etkin doza birincil katkıda bulunandır. PET/BT taramaları yüksek doz ve kanser geliştirme riski ile ilişkili olduğundan, herhangi bir tarama yapmadan önce avantaj ve riskleri dengelemek önemliydi. Bu özellikle genç hastalar ve fazla kilolu olanlar için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to estimate organ doses and whole-body effective doses from positron emission tomography/computed tomography (PET/CT) scan using [fluorine-18]-fluoro-2-deoxy-D-glucose (18F-FDG) in adult patients and to assess the CT component contribution to organ and whole-body doses. The lifetime attributable risk (LAR) of cancer associated with whole-body 18F-FDG PET/CT scan for adult patients was also estimated in this study. The [18F-FDG] PET/CT scan was conducted on 204 adult patients (90 females and 114 males). The CT-Expo v2.5-Demo software was used to estimate the external effective doses from the CT scans. The internal effective doses from the PET scans were estimated using the organ weighting factors provided by International Commision on Radiological Protection (ICRP) publication 103 and the uptake coefficients of 18F-FDG provided by ICRP publication 106. The LARs of cancer were computed by adopting the approximation suggested in the BEIR VII (Biological Effects of Ionizing Radiation) report. CT is the primary contributor to the effective dose in the whole-body 18F-FDG PET/BT scan protocol. Since PET/CT scans are related to a high dose and a risk of developing cancer, it was important to balance the advantages and risks before conducting any scans. This is especially important for younger patients and those who are overweight.