İkinci Dünya Savaşı yıllarında ulusal basında İstanbul'un sosyal ve ekonomik hayatı (1939 – 1945)
Social and economic life at Istanbul during World War II on national press (1939-1945)
- Tez No: 1006691
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
İkinci Dünya Savaşı tarih boyunca görülen en büyük yıkıma sebep olmuştur. Almanya'nın başkenti Berlin ile önemli şehirlerinden Dresden, Köln; Rusya'nın St. Petersburg ve Stalingrad gibi şehirleri, Japonya'nın başkenti Tokyo, Nagazaki ve Hiroşima gibi şehirleri tamamen yıkılmış, Londra büyük hasar görmüştür. Dünyanın başkenti olarak nitelendirilen, en güzel şehri olan İstanbul, Türkiye'nin savaşa girmemeyi başarması sonucunda herhangi bir hasar almadan bu dönemden çıkabilmiştir. Bu çalışmada İstanbul'un tarih boyunca önemine kısaca göz attıktan sonra İkinci Dünya Savaşı'nın çıkış sebeplerine değinilmiş, savaş yıllarında İstanbul'da yaşayan insanların hayatlarını sosyal ve ekonomik yönden nasıl sürdürdükleri gazetelerden elde ettiğimiz günlük haberlerin rehberliğinde takip edilmiştir. İnsanların gıda kıtlığı, benzin, demir, çimento, zeytinyağı ve yedek parça yokluğu ile yaptıkları mücadele; enflasyon, salgın hastalıklar ile yapılan savaş; çeşitli vergiler, spor müsabakaları, sanat, tiyatro, sinema ve konser gösterileri araştırılarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. İkinci Dünya Savaşı yıllarında İstanbul'un sosyal ve ekonomik hayatını ulusal basında çıkan haberlerin bakış açısıyla ele alan çalışmaların yeteri kadar olmaması sebebiyle bu tezin yazılmasına karar verilmiştir. Dönemin en çok satış yapan ilk on gazetesinde İstanbul ile ilgili yer alan haberlerin tamamı 1939 yılının Eylül ayının ilk gününden itibaren 1945 yılının Eylül ayının ilk gününe kadar gün gün okunmuştur. Türkiye'nin savaşa girmemiş olmasına rağmen geçirdiği sıkıntılara, tehditlere, fırsatlara, endişelere, mücadelelere İstanbul üzerinden yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
World War II caused the most damage that has ever seen on human history. Berlin, the capital city of Germany, other important cities; Dresden, Cologne, Russia's cities; St. Petersburg, Stalingrad; Japaneese capital city, Tokio, Nagazaki, Hiroşima have been completely damaged and London mostly damaged. On the other hand, most beautiful city of the world which is İstanbul that has also been accepted as the capital city of all world has no damage during all World War II because Türkiye managed not to join to war. The importance of İstanbul from beginning of its history and the reasons of World War II has discussed and how the citizens of İstanbul survive their needs about socially and economically at İstanbul during the war years has investigated by the guideces of newspapers. Moreover, how the citizens of İstanbul fight to food shortage and how they struggle with the absence of cement, iron, gasoline, olive oil and machinery spare parts, how they face to war with epidemic diseases, inflation and live with several taxes, arts, theaters, cinema and concerts at the city has been investigated, examined and evaluated. This thesis decided to be written because that there was not enough paper dealing about the social and economic life about İstanbul during the World War II. The first ten most selling newspapers of those years red from the date September first 1939 until the date September first 1945 day by day. Even Türkiye has not joined to war, many problems, threats, worries, opportunities and fights has been faced throughout the vision of İstanbul.