Hemşirelerin profesyonel değerleri ile psikososyal bakım yetkinlik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between nurses' professional values and their psychosocial care competency levels
  1. Tez No: 1006703
  2. Yazar: AMEEN NOORI OBAID OBAID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Araştırma, hemşirelerin profesyonel değerleri ile psikososyal bakım yetkinlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Betimsel ve ilişki arayıcı nitelikte kesitsel bir araştırma olarak tasarlandı. Araştırmaya, 01 Nisan–01 Eylül 2025 tarihleri arasında Yozgat Şehir Hastanesi'nde aktif bakım hizmeti sunan 200 hemşire katılım sağladı. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ile Hemşirelerin Profesyonel Değerler Ölçeği ve Psikososyal Bakım Yetkinliği Öz Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplandı. Araştırma sürecinin tüm aşamalarında etik ilkelere dikkat edildi. Araştırma bulguları, hemşirelerin profesyonel değerler ve psikososyal bakım yetkinliği arasında pozitif yönlü, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermektedir (p<0.05). Hemşirelerin Profesyonel Değerler Ölçeği puanındaki artışın, psikososyal bakım yetkinliği öz değerlendirme puanında anlamlı bir yükselişe neden olduğu saptandı (F:73.771, p<0.001, R2:0.271). Ayrıca, kadın olmak, cerrahi birimlerde çalışmak ve sunulan bakım hizmetini çok yeterli olarak değerlendirmek, profesyonel değerler ölçeği puan ortalamalarının daha yüksek olmasıyla ilişkili bulundu. Bununla birlikte, kadın cinsiyetinde olmak, verilen bakım hizmetini çok yeterli olarak değerlendirmek, nöbet tutmamak, haftada 40 saat çalışmak, alanla ilgili bilimsel yayınları takip etmek ve daha uzun mesleki deneyime sahip olmak, psikososyal bakım yetkinliği puan ortalamalarının daha yüksek olmasıyla anlamlı biçimde ilişkili bulundu. Sonuç olarak, bu çalışma hemşirelerin profesyonel değerlerinin psikososyal bakım yetkinliğini anlamlı ve güçlü biçimde etkilediğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular hem lisans düzeyindeki hemşirelik eğitiminde hem de hizmet içi eğitim programlarında profesyonel değerleri güçlendirmeye ve psikososyal bakım becerilerini geliştirmeye yönelik yapılandırılmış ve sürdürülebilir yaklaşımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between nurses' professional values and their psychosocial care competencies. It was designed as a descriptive, cross-sectional, and correlational study. The research was conducted with 200 nurses providing patient care at Yozgat City Hospital between April 1 and September 1, 2025. Data were collected using a Personal Information Form, the Nurses' Professional Values Scale, and the Psychosocial Care Competence Self-Assessment Scale. Ethical principles were strictly observed throughout all stages of the study. The findings revealed a positive and statistically significant relationship between nurses' professional values and psychosocial care competence (p<0.05). An increase in professional values scale scores was associated with a significant increase in psychosocial care competence self-assessment scores (F:73.771, p<0.001, R2:0.271). In addition, being female, working in surgical units, and perceiving the provided care as highly adequate were significantly associated with higher professional values scores. Moreover, higher psychosocial care competence scores were significantly associated with being female, perceiving the provided care as highly adequate, not working shifts, working 40 hours per week, following scientific publications in the field, and having longer professional experience. In conclusion, this study demonstrates that nurses' professional values have a strong and significant impact on their psychosocial care competence. These findings highlight the importance of structured and sustainable approaches in both undergraduate nursing education and in-service training programs aimed at strengthening professional values and enhancing psychosocial care skills.