Tümör baskılayıcı gen indüksiyonu için yenilikçi ve aktif hedefleme yapabilen non-viral gen taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi ve anti-tümör etkinliğinin araştırılması
Innovative and actively targeting non-viral gene for tumor suppressor gene induction development of delivery systems and investigation of anti-tumor efficacy
  1. Tez No: 1006704
  2. Yazar: MERVE NUR DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKBABA, DOÇ. DR. GÜLŞAH EREL AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Glioblastoma multiforme (GBM), agresif büyümesi ve geleneksel tedavilere karşı direnç göstermesi nedeniyle, tedavisi zor ve büyük ölçüde ölümcül bir beyin tümörü olmaya devam etmektedir. PTEN tümör baskılayıcı geninin sık görülen kaybı veya mutasyonu, GBM ilerlemesinde kritik bir rol oynar ve yenilikçi tedavi stratejilerine duyulan acil ihtiyacı vurgular. Bu çalışmada, GBM hücrelerinde PTEN ekspresyonunu artırmak üzere özel olarak tasarlanmış bir mikroakışkan tabanlı lipid nanopartikül (LNP) sistemi geliştirilmiş ve başarıyla doğrulanmıştır. Geleneksel nanopartikül sentez yöntemlerinden farklı olarak, mikroakışkan platformumuz, partikül boyutu, bileşim ve enkapsülasyon verimliliği üzerinde hassas bir kontrol sağlayarak son derece tekdüze ve tekrarlanabilir LNP'ler elde edilmesini mümkün kılar. Hedefe yönelik bir taşıma sağlamak için, bu LNP'ler, GBM hücrelerinde aşırı eksprese edilen αv integrinlerine seçici olarak bağlanan tümör-penetre edici iRGD peptidi ile fonksiyonelleştirilmiştir. Mikroakışkan platformla ileri düzey LNP sentezi ve iRGD aracılığıyla tümör hedeflemesini bir araya getiren bu çift yenilik, gen tedavisi alanında stratejimizi ön plana çıkarmaktadır. iRGD ile konjuge edilen LNP'ler (LNP-iRGD), GBM hücrelerinde PTEN ekspresyonunda belirgin bir artış sağlayarak apoptozu tetiklemiş, hücre proliferasyonunu azaltmış ve sağlıklı hücrelere zarar vermemiştir. Ek olarak, mikroakışkan sentez, LNP'lerin ölçeklenebilir üretimini, pDNA-PTEN'in enzimatik degradasyona karşı üstün korumasını sağlamıştır. Bu bulgular, mikroakışkan LNP-iRGD sistemimizi, GBM için hedefe yönelik gen tedavisinde dönüştürücü bir ilerleme olarak ortaya koymaktadır. Hassas mühendislik ve moleküler hedeflemeyi birleştiren bu yaklaşım, yalnızca GBM tedavisinde değil, aynı zamanda diğer malignitelere de uygulanabilirliği olan çığır açıcı bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Anahtar Kelimeler; Glioblastoma multiforme (GBM), Hedefe Yönelik Gen Terapisi, Viral Olmayan Gen Taşıma Sistemleri, Mikroakışkan Lipid Nanopartikül (LNP) Sentezi, Hedefe Yönelik PTEN Restorasyonu
Özet (Çeviri)
Glioblastoma multiforme (GBM) remains a devastating and largely untreatable brain cancer due to its aggressive growth and resistance to conventional therapies. The frequent loss or mutation of the PTEN tumor suppressor gene plays a critical role in GBM progression, emphasizing the urgent need for innovative therapeutic strategies. In this study, we developed and validated a microfluidics-based lipid nanoparticle (LNP) system specifically designed to enhance PTEN expression in GBM cells. Unlike conventional nanoparticle synthesis methods, our microfluidic platform enables precise control over particle size, composition, and encapsulation efficiency, yielding highly uniform and reproducible LNPs. To achieve targeted delivery, the LNPs were functionalized with the tumor-penetrating peptide iRGD, which selectively binds to αv integrins overexpressed in GBM cells. This dual innovation—a microfluidic platform for advanced LNP synthesis and iRGD-mediated tumor targeting—sets our strategy apart in the field of gene therapy. The iRGD-conjugated LNPs (LNP-iRGD) induced a robust increase in PTEN expression within GBM cells, triggering apoptosis, reducing proliferation, and sparing healthy cells. Additionally, the microfluidic synthesis ensured scalable production of LNPs with superior stability and protection of pDNA-PTEN against enzymatic degradation. These findings establish our microfluidic LNP-iRGD system as a transformative advancement in targeted gene therapy for GBM. By combining precision engineering and molecular targeting, this approach represents a breakthrough in precision oncology with the potential for broad applicability across other malignancies. Keywords; Glioblastoma multiforme (GBM), Targeted Gene Therapy, Non-Viral Gene Delivery Systems, Microfluidic Lipid Nanoparticle (LNP) Synthesis, Targeted PTEN Restoration