Ragbi sporcularının metabolik sendrom bilgi ve farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the knowledge and awareness levels of rugby athletes regarding metabolic syndrome
- Tez No: 1006725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ragbi sporcularının Metabolik Sendrom Bilgi ve Farkındalık düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin Vücut Kitle İndeksi (VKİ), sigara içme durumu, profesyonel beslenme desteği alma durumu ve spor yapma süresi gibi çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Çalışmaya, Ankara'daki ragbi takımlarında aktif olarak spor yapan toplam 191 sporcu (Erkek:108, Kadın:83) gönüllü olarak katıldı. Veriler, kişisel bilgi formu ve Metabolik Sendrom Bilgi ve Farkındalık Ölçeği (MSBFÖ) kullanılarak toplandı. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve non-parametrik testlerden Mann Whitney U testi kullanıldı. Çalışma bulgularına göre, sporcuların MSBFÖ toplam puan ortalaması 47,62 ± 6,80 olarak belirlendi. Analizler sonucunda, profesyonel beslenme desteği alan sporcuların MSBFÖ toplam puanı (p=0,028), 2 yıl üzeri spor yapan sporcuların MSBFÖ toplam puanı (p=0,024) ve ilgili alt boyut puanları anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Benzer şekilde, VKİ 25,00 ve üzerinde olan bireylerin MSBFÖ Farkındalık (p=0,005) ve Korunma alt boyut puanları (p=0.009), VKİ 25,00'den düşük olan sporculara göre anlamlı ölçüde daha yüksektir. Diğer bir çelişkili bulgu olarak, sigara içen sporcuların Farkındalık (p=0.012) ve Korunma (p=0.043) alt boyutlarında içmeyenlere göre anlamlı olarak yüksek puan aldığı saptandı. Sonuç olarak, ragbi sporcularının metabolik sendrom bilgi ve farkındalık düzeylerinin, literatürdeki teorik eğitim alan öğrenci gruplarına kıyasla daha düşük olduğu; ancak bu düzeyin uzman desteği erişimi, vücut kitle indeksinin (VKİ) sağlık göstergesi olarak anlamı ve yorumlanmasına yönelik farkındalık ve aktif spor süresi gibi faktörlerle pozitif yönde etkilendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the level of knowledge and awareness regarding Metabolic Syndrome among rugby athletes and to examine these levels in relation to various variables, including Body Mass Index (BMI), smoking status, receipt of professional nutritional support, and duration of sports engagement. A total of 191 athletes (108 males and 83 females) actively participating in rugby teams in Ankara voluntarily took part in the study. Data were collected using a personal information form and the Metabolic Syndrome Knowledge and Awareness Scale (MSKAS). Descriptive statistics and the non-parametric Mann-Whitney U test were employed in the analysis of the obtained data. According to the study findings, the mean total MSKAS score of the athletes was determined to be 47.62 ± 6.80. The analyses revealed that the total MSKAS scores of athletes receiving professional nutritional support (p=0.028) and those engaged in sports for more than two years (p=0.024), along with relevant subscale scores, were significantly higher. Similarly, individuals with a BMI of 25.00 or above exhibited significantly higher scores on the Awareness (p=0.005) and Prevention (p=0.009) subscales compared to athletes with a BMI below 25.00. Another contradictory finding was that smokers obtained significantly higher scores on the Awareness (p=0.012) and Prevention (p=0.043) subscales than non-smokers. In conclusion, it can be stated that the level of knowledge and awareness regarding metabolic syndrome among rugby athletes is lower compared to student groups that have received theoretical education in the literature; however, this level is positively influenced by factors such as access to specialist support, awareness of the significance and interpretation of body mass index (BMI) as a health indicator, and the duration of active sports engagement.