Felin panlökopeni virüsü ile doğal enfekte kedilerin serum prokalsitonin seviyeleri ve risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of serum procalcitonin levels and risk factors in cats naturally infected with feline panleukopenia virus
  1. Tez No: 1006732
  2. Yazar: MİNE TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Felin Panlökopeni Virüs (FPV) enfeksiyonu, kedilerde oldukça bulaşıcı ve potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır. Bu araştırma, FPV ile doğal enfekte kedilerde serum prokalsitonin (PCT) seviyelerinin rolü ve hastalığa yakalanmadaki risk faktörlerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya Şubat 2024 ile Aralık 2025 tarihleri arasında Samsun ve çevresinden getirilen 28 FPV pozitif kedi ile 31 sağlıklı kontrol kedisi olmak üzere toplam 59 kedi dahil edilmiştir. FPV tanısı, dışkı örneklerinden FPV Ag hızlı tanı test kitleri kullanılarak yapılmıştır. Tüm kedilerden alınan kan örneklerinde hematolojik analizler yapılmış, serum amyloid A (SAA), albumin (ALB), total protein (TP), globulin (GLOB), magnezyum (Mg) ve glukoz (GLU) düzeyleri ölçülmüştür. Serum PCT seviyeleri, Felin Procalcitonin ELISA Kit kullanılarak ölçülmüştür. Sonuçlar, FPV pozitif kedilerde SAA medyan değerinin (174,05 µg/mL) sağlıklı kedilere (5 µg/mL) göre istatistiksel olarak oldukça yüksek olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, FPV grubunun serum GLU mg/dL değeri (152,53 mg/dL) sağlıklı kontrol grubuna (100,16 mg/dL) kıyasla istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur. WBC, NEU, LYM, MONO, EOS, BAS, PLT değerleri ile NLR, MLR, PLR, dNLR, NLPR, AISI, SIRI ve SII indeksleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar göstermiştir. İnflamatuar indeksler (NLR, dNLR, NLPR, AISI, SIRI, SII) FPV grubunda anlamlı derecede değişmiştir (p<0,001). Özellikle AISI (AUC=0,92) ve SIRI (AUC=0,91) indekslerinin SAA ile karşılaştırılabilir diyagnostik performans göstermesi dikkat çekicidir. DeLong testi analizi, bu indeksler ile SAA arasında istatistiksel olarak anlamlı AUC farkı olmadığını ortaya koymuştur (p>0,05). Biyokimyasal parametrelerde, FPV grubunda hiperglisemi (152,53 mg/dL vs 100,16 mg/dL, p=0,003) ve hipoalbuminemi (3,26 g/dL vs 3,68 g/dL, p=0,013) saptanmıştır. SAA'nın albumin ile negatif korelasyon (rho=-0,296, p=0,023), glukoz ile pozitif korelasyon (rho=0,389, p=0,002) göstermesi, enfeksiyonun sistemik metabolik etkilerini yansıtmaktadır. PCT'nin hiçbir biyokimya parametresi ile korelasyon göstermemesi (p>0,05), bu belirtecin FPV enfeksiyonunda bağımsız davrandığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, SAA'nın FPV enfeksiyonunda mükemmel bir diagnostik belirteç olduğu, PCT'nin ise diagnostik değerinin bulunmadığı belirlenmiştir. İnflamatuar indeksler (AISI, SIRI, NLR), rutin hemogram verilerinden hesaplanabildiği için maliyet-etkin alternatifler olarak kullanılabilir. Bu bulgular, FPV enfeksiyonunun erken tanısı, tedavi monitörizasyonu ve prognostik değerlendirme açısından önemli klinik çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
Feline Panleukopenia (FPV) is a highly contagious and potentially fatal disease in cats. This study aimed to investigate the role of serum procalcitonin (PCT) levels in naturally infected FPV cats and the risk factors for disease acquisition. The study included a total of 59 cats, consisting of 28 FPV-positive cats and 31 healthy control cats, brought to the clinic between February 2024 and December 2025 from Samsun and surrounding areas. FPV diagnosis was made using a FPV Ag rapid diagnostic test kits from fecal samples. Hematological analyses were performed on blood samples from all cats, and serum amyloid A (SAA), albumin (ALB), total protein (TP), globulin (GLOB), magnesium (Mg), and glucose (GLU) levels were measured. Serum PCT levels were measured using a Feline Procalcitonin ELISA Kit. Results showed that the median SAA value in FPV-positive cats (174.05 µg/mL) was statistically significantly higher compared to healthy cats (5 µg/mL). Similarly, the serum GLU mg/dL value in the FPV group (152,53 mg/dL) was found to be statistically higher compared to the healthy control group (100,16 mg/dL). WBC, NEU, LYM, MONO, EOS, BAS, PLT values and NLR, MLR, PLR, dNLR, NLPR, AISI, SIRI, and SII indices showed statistically significant differences between groups (p<0.001; p<0.005). Hematological analyses revealed dramatic decreases in WBC, neutrophil, lymphocyte, monocyte, eosinophil, and basophil values in FPV-positive cats (p<0.001), demonstrating characteristic panleukopenia findings. Inflammatory indices (NLR, dNLR, NLPR, AISI, SIRI, SII) were significantly altered in the FPV group (p<0.001). Notably, AISI (AUC=0.92) and SIRI (AUC=0.91) indices showed diagnostic performance comparable to SAA. DeLong test analysis revealed no statistically significant AUC difference between these indices and SAA (p>0.05). Biochemical parameters showed hyperglycemia (152,53 mg/dL vs 100,16 mg/dL, p=0.003) and hypoalbuminemia (3.26 g/dL vs 3.68 g/dL, p=0.013) in the FPV group. SAA's negative correlation with albumin (rho=-0.296, p=0.023) and positive correlation with glucose (rho=0.389, p=0.002) reflect the systemic metabolic effects of the infection. The absence of correlation between PCT and any biochemical parameters (p>0.05) revealed that this marker behaves independently in FPV infection. In conclusion, SAA was determined to be an excellent diagnostic marker in FPV infection, while PCT had no diagnostic value. Inflammatory indices (AISI, SIRI, NLR) can be used as cost-effective alternatives since they can be calculated from routine hemogram data. These findings have important clinical implications for early diagnosis, treatment monitoring, and prognostic assessment of FPV infection.