Ağır konjenital nötropeni tanısıyla izlenen hastaların klinik özellikleri ve prognozlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical characteristics and prognosis of patients diagnosed with severe congenital neutropenia
  1. Tez No: 1006741
  2. Yazar: SİMAY DOĞAN SUMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL KARAATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ağır Konjenital Nötropeni (AKN), tedavi edilmediğinde ağır enfeksiyonlar ve komplikasyonlar nedeniyle önemli morbidite ve mortaliteye neden olan farklı genetik mekanizmalarla oluşan primer immün yetmezlik hastalığıdır. Tanı sonrası antibiyotik profilaksileri ve Granülosit koloni stimüle edici faktör (G-CSF) kullanımıyla hastaların prognozları düzelmiş ve yaşam kaliteleri artmıştır. Bu çalışmada üç aydan uzun süre ağır nötropeni ile immünoloji polikliniğinde izlenen hastaların demografik verileri, laboratuvar, genetik ve klinik özellikleriyle tedavi yanıtı ve komplikasyonları incelenerek AKN tanısı alanların klinik ve genetik özellikleri, tedavi seçenekleri ve prognozlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, Çocuk İmmünoloji polikliniğine başvuran hastalardan en az üç ay süreyle mutlak nötrofil sayısı (MNS) <500/mm3 olan ve ağır nötropeni nedeniyle izleme alınan 0-18 yaş arasındaki hastaların klinik ve laboratuvar bulguları, genetik analiz sonuçları ve tedavi yöntemleri retrospektif olarak incelendi ve AKN tanısı alanların demografik ve klinik özellikleriyle prognozları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 136 hastanın 65'i (%47,8) kronik benign nötropeni (KBN), 21'i (%15,4) intermitan nötropeni, 50'si (%36,8) ise ağır konjenital nötropeni (AKN) tanısı aldı. AKN grubunda ortanca başvuru yaşı 13 (4-23) ay ve tanı yaşı 10 (5–24) aydı. Ebeveynler arası akrabalık oranı %68 ve ailede benzer hastalık öyküsü %38 idi. En sık başvuru nedeni %76 ile enfeksiyonlar, bunun içinde en sık aftöz lezyon/gingivostomatit/yumuşak doku enfeksiyonlarıydı. Genetik analiz sonucunda en sık görülen mutasyonlar 18'inde (%36) HAX1, altısında (%12) ELANE ve beşinde SLC37A4 olmuştur; dokuz hastada mutasyon saptanamadı. Hastaların G-CSF kullanım süresi ortanca 35,5 (12,25 – 86,75) ay ve güncel G-CSF dozu 3,0 (2,0–5,0) μg/kg/gün idi. G-CSF sonrası dönemde enfeksiyon insidans hızı yaklaşık %65; hastaneye yatış insidans hızı ise yaklaşık %58 istatistiksel olarak anlamlı daha düşük bulundu. AKN tanılı yedi hastaya hematopoetik kök hücre nakli (HKHN) yapıldı. Toplam iki hasta, biri HKHN yapılamadan, bir hasta da HKHN sonrası enfeksiyon nedeniyle kaybedildi. Sonuç: AKN tanılı hastaların yaşamın erken döneminde klinik bulgular vermesi nedeniyle erken tanı alarak etkin tedaviye hızlı ulaşmaları hastaların morbidite ve mortalitelerini önemli ölçüde azaltmakta, hayat kalitelerini arttırmaktadır. Tedaviye yanıtsız olan hastalarda veya HKHN erken dönemde önerilen hastalıklarda moleküler tanı önem kazanmaktadır. AKN tanılı hastaların genetik analizlerinin erken dönemde yapılması hastaların prognozu açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Severe Congenital Neutropenia (SCN) is a primary immunodeficiency disease caused by various genetic mechanisms and if left untreated, leads to significant morbidity and mortality due to severe infections and complications. Prognosis and quality of life have improved in patients with the use of antibiotic prophylaxis and granulocyte colony-stimulating factor (G-CSF). We aimed to evaluate the clinical and genetic characteristics, therapeutic strategies, and prognostic outcomes of the patients diagnosed with SCN among patients who were followed up in the immunulogy department with the diagnosis of severe neutropenia more than three months. Materials and Methods: In our study, we retrospectively examined the clinical and laboratory findings, genetic analysis results and treatment methods of patients aged 0-18 years who admitted to the Pediatric Immunology outpatient clinic of Ankara Bilkent City Hospital, had an absolute neutrophil count (ANC) <500/mm3 for at least three months, and were followed up due to severe neutropenia. We also evaluated the demographic and clinical characteristics and prognoses of those diagnosed with SCN. Results: Of the 136 patients, 65 (47.8%) diagnosed with chronic benign neutropenia (CBN), 21 (15.4%) were diagnosed with intermittent neutropenia and 50 (36.8%) with severe congenital neutropenia (SCN). The median age at presentation in the SCN group was 13 (4-23) months, and the age at diagnosis was 10 (5-24) months. The parental consanguinity rate was 68% and the rate of a similar family history was 38%. The most frequent presentation was infections (76%) and aphthous lesions/gingivostomatitis/soft tissue infections were most common. The most common detected genetical defects were HAX1 in 18 (36%), ELANE in six (12%), and SLC37A4 in five patients. In nine patients no mutations were detected. The median duration of G-CSF use in patients was 35.5 (12.25 – 86.75) months, and the current G-CSF dose was 3.0 (2.0–5.0) μg/kg/day. After G-CSF use, the incidence of infections and hospitalization rates were approximately 65% and 58% lower, respectively, and this difference was statistically significant. Seven patients diagnosed with SCN underwent hematopoietic stem cell transplantation (HSCT). A total of two patients died, one before HSCT could be performed and the other due to infection after HSCT. Conclusion: Early diagnosis and effective treatment for SCN significantly reduce morbidity and mortality and improve quality of life of patients diagnosed with SCN. Molecular diagnosis is crucial in patients unresponsive to treatment or in those for whom early HSCT is recommended. Timely genetic analysis of patients diagnosed with SCN is extremely important for their prognosis.