Ligamentum falciforme hepatis radyolojik anatomisi: Morfometri ve yağ dokusu ilişkisi
Radiological anatomy of the ligamentum falciforme hepatis: Morphometry and adipose tissue relationship
- Tez No: 1006740
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAN TATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı; ligamentum falciforme hepatis (LFH) ve ligamentum teres hepatis'in (LTH) morfolojik özelliklerini tanımlamak, hepatik steatoz ve yağlanma varlığında gösterdikleri morfolojik değişimleri ortaya koymaktır. Bu amaçla LFH kalınlığı (LFH-T), LTH kalınlığı (LTH-T), LFH ve LTH uzunlukları (LFH-LL ve LTH-IL), LFH yüksekliği (LFH-H) ve LFH açısı (LFH-A) ile L3 vertebra düzeyindeki total (TAT), subkutan (SAT) ve viseral (VAT) adipoz doku alanları abdominal bilgisayarlı tomografi (BT) kullanılarak retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya 19-78 yaş aralığında 182 olgu (92 K, 90 E) dahil edildi. Olgular radyolojik olarak hepatik steatoz saptanan (n=82) ve saptanmayan (kontrol, n=100) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Steatoz saptanan grupta LFH-T (medyan 18,3 mm) ve LTH-T kalınlığı (medyan 8,5 mm), kontrol grubuna (sırasıyla 11,3 mm ve 5,6 mm) göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p<0,001). Benzer şekilde LTH infrahepatik uzunluğu (LTH-IL) steatoz grubunda artış gösterirken (p<0,001); LFH lineer uzunluğu (LFH-LL), yüksekliği (LFH-H) ve karın ön duvarı ile yaptığı açı (LFH-A) açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Abdominal yağ parametrelerinin (TAT, SAT, VAT) tamamı steatoz grubunda anlamlı olarak yüksekti (p<0,001). Korelasyon analizlerinde LFH kalınlığının, subkutan yağ dokusundan (SAT) ziyade viseral yağ dokusu (VAT) ile daha güçlü pozitif ilişki gösterdiği belirlendi. Tanısal performans analizinde, LFH kalınlığının steatozu öngörmede en yüksek performansa sahip olduğu (EAA=0,908); 15,05 mm kesim değeri için sensitivitenin %85,4, spesifisitenin %90,0 olduğu saptandı. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde LFH kalınlığının, diğer tüm parametrelerden bağımsız olarak steatozu öngördüğü ve her 1 mm'lik kalınlık artışının steatoz riskini 1,69 kat artırdığı belirlendi (OR=1,690, p<0,001). Özellikle LFH kalınlığının, hepatik steatozun radyolojik tanısında kullanılabilecek güçlü, ölçülebilir ve non-invaziv bir yardımcı belirteç olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to define the morphological characteristics of the ligamentum falciforme hepatis (LFH) and ligamentum teres hepatis (LTH) and to reveal the morphological changes they exhibit in the presence of hepatic steatosis and adiposity. For this purpose, LFH thickness (LFH-T), LTH thickness (LTH-T), LFH and LTH lengths (LFH-LL and LTH-IL), LFH height (LFH-H), and LFH angle (LFH-A), as well as total (TAT), subcutaneous (SAT), and visceral (VAT) adipose tissue areas at the L3 vertebra level were evaluated retrospectively using abdominal computed tomography (CT). The study included 182 cases (92 F, 90 M) aged between 19 and 78 years. Cases were divided into two groups: those with radiologically detected hepatic steatosis (n=82) and those without (control, n=100). In the steatosis group, LFH-T(median 18.3 mm) and LTH-T thickness (median 8.5 mm) were found to be statistically significantly higher compared to the control group (11.3 mm and 5.6 mm, respectively) (p<0.001). Similarly, while LTH infrahepatic length (LTH-IL) showed an increase in the steatosis group (p<0.001); no significant difference was detected between the groups in terms of LFH linear length (LFH-LL), height (LFH-H), and the angle with the anterior abdominal wall (LFH-A). All abdominal fat parameters (TAT, SAT, VAT) were significantly higher in the steatosis group (p<0.001). In correlation analyses, it was determined that LFH thickness showed a stronger positive relationship with visceral adipose tissue (VAT) rather than subcutaneous adipose tissue. In the diagnostic performance analysis, LFH thickness was found to have the highest performance in predicting steatosis (AUC=0.908); sensitivity was 85.4 and specificity was 90.0% for a cut-off value of 15.05 mm. In multivariate logistic regression analysis, it was determined that LFH thickness predicted steatosis independently of all other parameters and each 1 mm increase in thickness increased the risk of steatosis by 1.69 times (OR=1.690, p<0.001). In particular, LFH thickness is a strong, measurable, and non-invasive auxiliary marker that can be used in the radiological diagnosis of hepatic steatosis.