Çalışan yoksulluğu ve çalışan kadın yoksullar özel hastanelerde çalışan hasta kabul danışmanları üzerine nitel bir araştırma
Working poverty and women working poor a qualitative study to women who employees working as a patient admission consultants at private hospitals
- Tez No: 1006764
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma 1980 sonrası hâkim olan neoliberal ekonomik politikalar eşliğinde değişen emek ve istihdam koşullarının ortaya çıkardığı yeni yoksulluk türlerinden biri olan çalışan yoksulluğunun hizmet sektöründeki boyutları özel hastanelerde çalışan hasta danışmanları üzerinden ele alınmıştır. Çalışan yoksulluğunun hizmet sektöründe ortaya çıkmasının nedenleri iki ana perspektifle ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bunlar şunlardır: (1) Çalışan yoksulluğunu ortaya çıkaran ekonomik koşullar ekseninde üretim biçimlerinin endüstri devrimi sonrası günüzmüze kadarki dönüşümlerinin sonuçları. (2) Çalışma ve emek kavramlarının modern ve post modern dönemlerde geçirdiği sosyal antropolojik dönüşümün ve felsefi arkaplanın toplumsal eşitsizliklere yönelik açıklamaları. Bu ekonomik ve sosyolojik dönüşümlerin sonuçlarını betimlemek için nitel araştırma yöntemi kapsamında derinlemesine mülâkat tekniği kullanılmıştır. Bu çerçevede İstanbul'daki çeşitli A ve A+ grubu özel hastanelerde hasta kabul, doktor asistanı, sekreter vb. görevlerde çalışan 21 kadınla yüzyüze görüşme yapılmıştır. Birinci bölümde çalışan yoksulluğun ve çalışan yoksulları tanımlamaya yönelik kavramsal çerçeve ve çalışan yoksulluğunu ortaya çıkaran ekonomik nedenlere yer verilirken, ikinci bölümde çalışma ve emek kavramlarının dönüşümün çalışan yoksullukla ilişkisi Dominuqe Méda, Richard Sennett, André Gorz ve Bauman gibi düşünürlerin fikirleriyle tematik başlıklar halinde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırma bulguları kategorik içeriklerle betimlenmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde araştırma kaspamında ulaşılan sonuçlar sonuçlar değerlendirilmiş, çalışan yoksullukla mücadeleye ilişkin öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the topic of patients consultants working at private hospitals in the scope of service working poverty. This is a new type of poverty exposed by the changing conditions of labour and employment that came along with the neo-liberal economic politics which were dominant after the 1980s. In order to portray the results of these economic and sociological transitions, used a depth interview technique in the scope of a qualitative research method. Within this framework, It has interviewed 21 women employees working as patients admission consultant, doctor assistants, secretaries and at similar posts at various A and A+ groups private hospitals in Istanbul. The first chapter is based on a conceptual framework defining working poverty and poor employees as well as the economic reasons of the working poverty. The second chapter concentrates on the relationship between labour and employment concepts and poverty according to the intellectuals such as Dominuqe Méda, Richard Sennett, André Gorz and Bauman and it is examined under thematic titles.The third chapter consists of the research results which are depicted with categorical contents. In the conclusion part, It has evaluated the results of the research and offered suggestions on the topic of struggle against working poverty.