Tip-2 diyabetli bireylerde üriner inkontinans sıklığı, bilgi düzeyi ve benlik saygısının belirlenmesi
Determining the frequency of urinary incontinence, knowledge level, and self-esteem in individuals with Type 2 Diabetes
- Tez No: 1006785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÖZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma Tip-2 Diyabetli bireylerde üriner inkontinans sıklığı, bilgi düzeyi ve benlik saygısının belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metod: Kesitsel türde yapılan çalışma 15/11/2024-15/06/2025 tarihleri arasında Bafra Devlet Hastanesi Dahili kliniklere başvuran 385 Tip-2 Diyabet tanılı birey ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri İnkontinans Kısa Testi, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve sosyodemografik verilerin incelendiği Kişisel Bilgi Formu ile elde edilmiştir. Araştırma verilerinin analizi SPSS 22.0 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde, Bağımsız Örneklemlerde t-testi, Tek faktörlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis Testi, Mann-Whitney U Testi Pearson Korelasyon Analizi ve Hiyerarşik Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. P<0.05 kabul edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %46.8'inin üriner inkontinans yaşadığı tespit edilmiştir. Cinsiyeti kadın olan , yaşı küçük olan, BKİ'si düşük olan, ara sıra düzenli egzersiz yapan, alkol kullanmayan, düzenli ilaç kullanan ve yalnızca oral antidiyabetik tedavisi alan katılımcıların Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği toplam puan ortalamalarının istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p>0.05). Diyabet dışında kalp-damar ve solunum sistemi hastalığı bulunan, beslenmeye dikkat eden, üriner inkontinans yaşayan ve üriner inkontinans nedeniyle sağlık kuruluşuna başvurmayan katılımcıların üriner inkontinans kısa testi puan ortalamaları istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p>0.05). Katılımcıların İnkontinans Kısa Testi puan ortalamaları ile Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği toplam puanları arasında (r=0.622; p<0.001) pozitif yönlü orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Katılımcıların İnkontinans Kısa Testi puanları ile benlik saygıları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (β=1.113; p<0.001). Sonuç: katılımcıların yaklaşık yarısının üriner inkontinans yaşadığı ve katılımcıların inkontinans bilgi düzeyleri arttıkça benlik saygılarının da arttığı belirlenmiştir. Tip-2 Diyabetli bireyler üriner inkontinans yönünde değerlendirilmesi ve inkontinansa yönelik bilgi düzeyi ve farkındalıklarının arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the frequency of urinary incontinence, the level of knowledge, and self-esteem among individuals with Type 2 Diabetes. Materials and Methods: This cross-sectional study was carried out between 15/11/2024 and 15/06/2025 with 385 individuals diagnosed with Type 2 Diabetes who applied to the internal medicine clinics of Bafra State Hospital. The data were collected using the Incontinence Short Form, the Rosenberg Self-Esteem Scale, and a Personal Information Form that examined sociodemographic characteristics. Data analysis was performed using the SPSS 22.0 statistical package program. Independent Samples t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal–Wallis Test, Mann–Whitney U Test, Pearson Correlation Analysis, and Hierarchical Multiple Regression Analysis were used for data evaluation. A p-value of <0.05 was considered statistically significant. Results: It was determined that 46.8% of the participants experienced urinary incontinence. The mean total scores of the Rosenberg Self-Esteem Scale were found to be statistically significantly higher among participants who were female, younger, had lower BMI, exercised partially regularly, did not consume alcohol, used their medications regularly, and received only oral antidiabetic treatment (p>0.05). The mean scores of the Incontinence Short Form were found to be statistically significantly higher among participants who had cardiovascular and respiratory system diseases in addition to diabetes, paid attention to nutrition, experienced urinary incontinence, and did not apply to a healthcare institution due to urinary incontinence (p>0.05). A positive, moderate, and statistically significant relationship was found between the participants' Incontinence Short Form mean scores and Rosenberg Self-Esteem Scale total scores (r=0.622; p<0.001). A positive and statistically significant relationship was also determined between the participants' Incontinence Short Form scores and their self-esteem levels (β=1.113; p<0.001). Conclusion: It was determined that approximately half of the participants experienced urinary incontinence and that as the participants' level of knowledge about incontinence increased, their self-esteem also increased. It is recommended that individuals with Type 2 Diabetes be evaluated in terms of urinary incontinence and that their level of knowledge and awareness regarding incontinence be increased.