Fahreddin Razi'nin Tefsir'i Kebir'inde Allah'ın birliği (Tevhid)
The Unity Of God in The Great commentary of Fahredin Razi
- Tez No: 205388
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET?Fahreddin Râzû'nin `Tefsûr-i Kebûr'inde Allah'ın Birliği (Tevhûd)? isimli buçalışmamızda, İslam dininin temel prensibi olan Tevhûd meselesi, Râzû'nin Kur'ân-ıKerûm'deki âyetlere getirdiği yorumlar çerçevesinde etraflıca ele alındı.Bu çalışmada öncelikle Tevhûd ve Tevhûd ile bağlantılı olabilecek âyetlertesbit edildi. Daha sonra Râzû'nin ?Tefsûr-i Kebûr?i baştan sona incelenerek doğrudanveya dolaylı bir şekilde konu ile ilgili olabilecek yorumlar değerlendirildi. Aynızamanda Râzû'nin diğer eserlerinden ulaşabildiklerimiz gözden geçirildi.Yapılan bu çalışma sonucunda ?Allah'ın birliği? meselesi, bir giriş ve ikibölümde detaylarıyla birlikte ele alındı.Giriş bölümünde, Tevhûd konusunda Kur'ân'a ait iki anahtar kelime olan?ehad? ve ?vâhid? kavramları üzerinde durularak tevhûd ile ilgili bazı kavramlarincelendi.Birinci bölümde, Tevhûd kavramı ile tevhûdi anlama noktasında önemarzeden şirk kavramı ele alındı. Bu noktada Râzû'nin bakış açısıyla Tevhûd'in aklû venaklû delilleri ortaya kondu. Şirkin bir yansıması olan putperestliğin kaynağı vesebepleri üzerinde durularak puta tapıcılığın tutarsızlığı gösterilmeye çalışıldı.İkinci bölümde ise Tevhûd'den ayrılma noktasında İlâhû dinler arasında farklıbir yere sahip olan Hristiyanlıktaki Tevhûd ile alakalı temel meseleler üzerindeduruldu. Hz. İsa'nın ilahlığı hususunda temel Hristiyan inançları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study titled ?The Unity of God in `The Great Commentary? ofFahreddin Râzû,? the issue of the unity of God which is the main principle of Islam, isstudied in detail by the aspect of Râzû?s comments to the verses of Koran.In the study, the verses which would be related to the unity of God aredetermined initially. Then ?The Great Commentary? of Râzû is investigatedthoroughly and the comments which would be related directly or indirectly with thesubject are evaluated. Other available consequences of Râzû are also investigated.As a result of this preliminary study, ?the issue of the unity of God? isstudied in detail in an introduction and two following chapters.In the introduction, the concepts ?ehad? and ?vâhid,? which are twokeywords in the issue of the unity of God, are emphasized and some conceptsrelated to the unity of God are examined.In the first chapter, the concept of unity, and the concept of polytheism,which is important to comprehend the unity, are studied. In this point, mental andversal evidences of the unity of God are presented by the aspect of Râzû. Theorigins and grounds of paganism, which is a reflection of polytheism, areemphasized and an attempt is made to to point out the inconsistency of paganism.In the second chapter, the main issues related with the unity of God inChristianity, which has a different position among other divine religions, are studied.The essential Christian beliefs on the divinity of Christ are evaluated.