Kavramsal zihin haritalama tekniğinin ortaokul 6.sınıföğrencilerinin sözcük gelişimindeki rolü
The role of conceptual mind-mapping strategy in the development of 6th graders' lexis
- Tez No: 1006799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GEÇİKLİ, DOÇ. DR. ARZU EKOÇ ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma zihin haritalama yönteminin ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin bağlamsal sözcük gelişimindeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışma zihin haritalama tekniğinin sözcük gelişimi üzerindeki etkisine yönelik öğrenci (katılımcı) ve öğretmen (uygulayıcı) görüşlerini de derinlemesine incelemeyi hedeflemektedir. Yöntem: Bu çalışmada zihin haritalama tekniğinin sözcük gelişimindeki rolü nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada ve eş zamanlı bir şekilde kullanılarak derinlemesine araştırılmıştır. Bu sebeple bu çalışma eş zamanlı karma araştırma deseni üzerinden ilerlemiştir. Bu araştırma deseninde en güvenilir sonuca ulaşmak için nicel ve nitel araştırma yöntemleri eş zamanlı ve birbirini destekler şekilde kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Bursa ilindeki bir ortaokulda okuyan 11-12 yaş aralığındaki 13 kız 13 erkek, toplamda 26 öğrenci oluşturmaktadır. Müdahale eş zamanlı yürütüldüğünden çalışamanın nicel ve nitel boyutuna aynı örneklem grubu katılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda ön test ve son test sonuçlarından elde edilen veriler SPSS (Version 23) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda normal dağılım testleri yapılan ön test ve son test sonuçları bağımlı örneklem t testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Çalışmanın nitel boyutunda öğretmen ve öğrencilerin müdahale süresince edindiği deneyimleri içeren yansıtıcı günlüklerden elde edilen nitel veriler ise tematik analiz yöntemi ile analiz edilerek, hem öğrencilerin hem de öğretmenin tuttuğu yansıtıcı günlükler ile ilgili ayrı ayrı tema ve kodlar oluşturulmuştur. Bulgular: Çalışmanın nicel boyutunda ön test ve son test verileri arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu görülmüştür. Bu istatiksel fark zihin haritalama tekniğinin öğrencilerin bağlamsal sözcük gelişimine olumlu anlamda katkı sağladığını göstermektedir. Çalışmanın nitel boyutunda, sürece ilişkin deneyimleri içeren öğrenci yansıtıcı günlüklerinin analizi sonucu Geleneksel Yöntem, Kavram Haritası Müdahalesi, Süreç, Kazanımlar ve Sınırlılıklar olmak üzere beş ana tema oluşturulmuştur. Ayrıca öğretmen tarafından tutulan yansıtıcı günlüklerin analizinden Ön Hazırlık, Süreç, Kazanımlar ve Sınırlılıklar şeklinde dört farklı ana tema belirlenmiştir. Sonuçlar: Çalışmanın nicel verileri zihin haritalama tekniğinin öğrencilerin bağlamsal sözcük gelişimi üzerinde önemli oranda pozitif etki gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu pozitif etkinin arka planındaki pedagojik süreci eğitsel ve duyuşsal boyutlarıyla hem öğrenen hem de öğreten perspektifinden inceleme fırsatı sunan nitel veriler ise daha derinlemesine bir bakış açısı sunmaktadır. Öğrencilerin süreç içerisinde sadece eğitsel kazanımlarında değil, derse yönelik duygu ve tutumlarında da gözlenen pozitif değişiklikler, zihin haritalama müdahalesinin mevcut eğitim ve öğretim uygulamalarında benimsenen bütüncül gelişim yaklaşımı ile uyumlu olabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to investigate the role of the mind mapping method on the contextual vocabulary development of 6th grade secondary school students. Furthermore, this study address to examine the views of students and teachers on the mind mapping technique in vocabulary development. Method: This study thoroughly investigated the role of mind mapping on vocabulary development using a concurrent mixed-methods design, in which quantitative and qualitative data were collected simultaneously and integrated in a mutually supportive manner to enhance the reliability of the findings. Since the intervention was conducted simultaneously, the same sample group was used for both the quantitative and qualitative dimensions of the study. The sample group of the study comprises of 26 students, 13 girls and 13 boys aged 11-12, studying at a secondary school in Bursa. At the quantitative dimension of the study, the data obtained from the results of pre and post-tests were analyzed using the SPSS (Version 23) program. Within this scope, pre-test and post-test scores that satisfied the normality assumption were analyzed using a paired-samples t test. The qualitative data obtained from the reflective journals which included the experiences of teachers and students during the intervention period, were analyzed using the thematic analysis method, and separate themes and codes were created for the reflective journals kept by both the students and the teacher. Findings: In the quantitative dimension of the study, a significant difference was observed between the pre-test and post-test data. This statistical difference indicates that the mind mapping technique contributed positively to students' contextual vocabulary development. Thematic analysis of the students' reflective journals, which constitute the qualitative dimension of the study and contain their experiences of the process, resulted in the creation of five main themes: Traditional Method, Concept Map Intervention, Process, Gains, and Limitations and codes based on these. Similarly, the field notes kept by the teacher were also examined through thematic analysis, resulting in four different main themes: Pre-Preparation, Process, Gains, and Limitations, along with codes associated with them. Conclusions : The quantitative data of the study reveal that the mind mapping technique has a significant positive effect on students' contextual vocabulary development. The qualitative data, which provide an opportunity to examine the pedagogical process behind this positive effect from both an educational and affective perspective, from the perspective of both the learner and the teacher, offer a more in-depth perspective. The positive changes experienced by students during the process, not only in educational terms but also in their feelings and attitudes towards the course, may be evidence that the mind mapping intervention is consistent with the holistic development approach that dominates current education and teaching practices.