Fen bilgisi öğretmen adaylarının üniversite aidiyet duygularının incelenmesi ve farklı öğretmenlik programlarındaki adaylarla karşılaştırılması
An investigation of the university sense of belonging among pre-service science teachers and its comparison with candidates from different teacher education programs
- Tez No: 1006811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLEN ÖNAL KARAKOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören fen bilgisi öğretmen adaylarının üniversiteye aidiyet düzeyleri incelemek ve fen bilgisi öğretmen adaylarının aidiyet düzeylerini, matematik, sınıf ve sosyal bilgiler öğretmenliği programlarında öğrenim gören öğretmen adaylarının aidiyet düzeyleri ile karşılaştırmaktır. Tez kapsamında ayrıca, öğrencilerin üniversite aidiyet düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi ve memleket kökeni değişkenlerine göre değişip değişmediğinin incelenmesi de araştırılmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi fen bilgisi, matematik, sınıf ve sosyal bilgiler öğretmenliği programlarında öğrenim gören öğrencilerden oluşmuştur. Veriler, Üniversite Aidiyet Ölçeği ve kişisel bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda fen bilgisi öğretmen adaylarının üniversite aidiyet duygusu seviyelerinin orta düzeyde olduğu ve aidiyet duygusunun öğrencilerin kayıtlı olduğu programa göre farklılaştığı belirlenmiştir. Öğrencilerin üniversite aidiyet seviyelerinin cinsiyet, sınıf düzeyi ve memleket kökeni değişkenlerine göre farklılaştığı da tespit edilmiştir. Kadın öğrencilerin aidiyet duygularının erkek öğrencilerden fazla olduğu, sınıf seviyesi arttıkça aidiyet duygusu seviyesinin arttığı ve Van dışından gelen öğrencilerin aidiyet düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, öğretmen adaylarının üniversiteye aidiyet duygularının akademik ve sosyal uyum açısından önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, üniversitelerde öğrencilerin aidiyet duygularını arttırmaya yönelik destekleyici uygulamaların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the level of university belonging among prospective science teachers studying at Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Education and to compare this level with that of prospective teachers studying in mathematics, classroom, and social studies teacher training programs. The thesis also investigates whether students' university belonging levels vary according to gender, class level, and place of origin. A survey model, a quantitative research method, was used in the study. The population of the study consists of prospective teachers studying at Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Education. The sample consists of students studying in science, mathematics, classroom, and social studies teacher training programs. Data were collected using the University Belonging Scale and a personal information form. The obtained data were evaluated using statistical analyses. The results showed that prospective science teachers have a moderate level of university belonging, and that this sense of belonging differs according to the program they are enrolled in. It was also determined that students' university belonging levels differ according to gender, class level, and place of origin. The study found that female students had a stronger sense of belonging than male students that this sense of belonging increased with class level and that students from outside Van had a higher level of belonging. The research results indicate that prospective teachers' sense of belonging to the university is important for their academic and social adjustment. Based on these findings, it is recommended that supportive practices be developed in universities to increase students' sense of belonging.