Kahramanmaraş âşıklık geleneğinde Afşinli bir âşık: Çöteli Ali
A minstrel from Afşi̇n within the minstrel tradition ofKahramanmaraş: Çöteli̇ Ali̇
- Tez No: 1006828
- Danışmanlar: DR. YAKUP TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Afşinli Âşık Çöteli Ali (Ali Başpınar)'ın hayatını, sanat anlayışını ve özellikle Aşk-ı Temaşa adlı eserini konu edinmektedir. Çalışmada öncelikle âşıklık geleneği ve Kahramanmaraş âşıklık geleneği hakkında genel bilgiler verilmiş, ardından Afşin yöresindeki âşıklık geleneği ele alınmıştır. Daha sonra Çöteli Ali'nin hayatı, sanatı ve âşıklık geleneği içerisindeki yeri incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Aşk-ı Temaşa adlı eserde yer alan şiirler tema bakımından değerlendirilmiştir. Bu bağlamda şiirlerde; aşk, sevgi, özlem, gurbet, toplumsal ve bireysel eleştiri gibi temaların ön plana çıktığı tespit edilmiştir. Çalışma, Çöteli Ali'nin Kahramanmaraş âşıklık geleneği içindeki konumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the life, artistic perspective, and particularly the work titled Aşk-ı Temaşa of Çöteli Ashik Ali (Ali Başpınar), a minstrel from Afşin. First, general information about the minstrel tradition and the minstrel tradition of Kahramanmaraş is presented, followed by an evaluation of the minstrel tradition in the Afşin region. Subsequently, Çöteli Ali's life, art, and position within the minstrel tradition are analyzed. In the final part of the study, the poems in Aşk-ı Temaşa are examined thematically. In this context, themes such as love, affection, longing, homesickness, and social and individual criticism are identified in his poems. The study aims to reveal Çöteli Ali's place within the minstrel tradition of Kahramanmaraş.