THE PHENOMENOLOGY OF THE HUMAN SOUL IN MULLA SADRA'S SPIRITUAL PSYCHOLOGY
MULLA SADRA'NIN RUHANİ PSİKOLOJİSİNDE İNSAN RUHUNUN FENOMENOLOJİSİ
  1. Tez No: 1006842
  2. Yazar: SAMEEHA ERATTAKULATHINGAL ABDUSSALAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN AÇIKGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Molla Sadra'nın aşkın felsefesi (al-ḥikmah al-mutaʿāliyah), İslam felsefesindeki en önde gelen düşünce okullarından biridir. Sadra'nın özün üzerinde Varlığın (aṣālat al-wujūd) önceliğine odaklanması, felsefesinin merkez noktasıdır. Sadra'nın ontolojisi, epistemolojisi, metafiziği ve teodisi, İslam felsefesinde yeni bir düşünce yolunun önünü açan manevi psikolojisini oluşturmak için birlikte çalışır. Varoluş sorusunu anlamanın önemini vurgulamasına rağmen, insan ruhunun bilgisine büyük önem vermiştir. Sadra'ya göre, insanı anlamaya çalışmadıkça gerçek bilgiye ulaşılamaz. Varoluş fikrini, ilahi gerçekliği ve evreni kavramak, bu anlayıştan kaynaklanır. İnsan ruhu teorisi, Platon, Aydınlanmacılar ve Peripatetik filozofların ruh teorilerinin bir sentezi olarak görülebilir. Bu çalışmada, özellikle Hegel'in Ruhun Fenomenolojisi'ni kullanarak, Mulla Sadra'nın insan ruhu teorisini fenomenoloji yöntemiyle analiz etmeyi amaçlıyorum. Bu yaklaşım, insan ruhunun daha bütünsel ve incelikli bir şekilde anlaşılmasını, maddi olmayan mükemmelliğe doğru kademeli evrimini ve kendimizi, çevremizdeki ve ötesindeki dünyayı anlamamızdaki rolünü mümkün kılar. Sadra'nın insan ruhu kavramının bedenlenmiş varoluştaki yolculuğunun fenomenolojik bir incelemesi, Sadra'nın aṣālat al-wujūd, varlığın derecelendirilmesi, öz ötesi hareket ve bilgi teorisi üzerine yaptığı teorileri inceleyerek gerçekleştirilecektir. Bu görev için Hegelyen fenomenolojiyi kullanmak, bilinç gelişimini ve nihai öz-gerçekleşmeyi izlemek için metodolojik bir bakış açısı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Mulla Sadra's transcendent philosophy (al-ḥikmah al-mutaʿāliyah) is one of the most prominent schools of thought in Islamic philosophy. Sadra's focus on the primacy of Existence (aṣālat al-wujūd) over essence is the central point of his philosophy. Sadra's ontology, epistemology, metaphysics and theodicy-all work together to form his Spiritual psychology which has paved a new way of thought in Islamic philosophy. Although he signified the importance of understanding the question of existence, he placed great focus on the knowledge of Human soul. According to Sadra, unless you attempt to understand the human being, true knowledge cannot be attained. Comprehending the idea of existence, the divine reality, and the universe, all follows from this understanding. His theory of the human soul can be viewed as a synthesis of the theories on soul by Plato, the Illuminationists and the Peripatetic philosophers. Mulla Sadra's theory of the human soul is what I intend to analyze using the method of phenomenology, particularly Hegel's Phenomenology of Spirit. This approach allows for a more holistic and nuanced understanding of the human soul, its gradual evolution towards immaterial perfection and its role in shaping our understanding of ourselves, the world around and beyond us. A phenomenological study of the journey of Sadra's concept of the human soul in embodied existence, will be undertaken by examining Sadra's theories on aṣālat al-wujūd, gradation of being, trans-substantial motion and the theory of knowledge. Using Hegelian phenomenology for this task will provide a methodological lens to trace the development of consciousness and ultimate self-realization.