Türk Borçlar Kanunu tekeffül hükümlerinin pay satış sözleşmelerine uygulanabilirliği
Applicability of the warranty provisions of the Turkish Code of Obligations to share purchase agreements
- Tez No: 1006867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİYE NUR BAĞRIAÇIK SİMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Payların bir miktar para karşılığında devrini konu edinen pay satış sözleşmeleri birleşme&devralma işlemlerinde sıkça kullanılan bir yöntemdir.İşlemlerin ekonomik büyüklüğü ve önemi doğrultusunda taraflar genellikle riskleri öngörmek için due diligence sürecini kullanmakta ve tespit edilen riskler sözleşmesel risk yönetim hükümleri ile yönetilmektedir. Ancak tarafların öngöremediği veya öngörmelerine rağmen sözleşmesel risk yönetimi hükümlerinin somut durumda uygulanamadığı hallerde ihtilafın çözümü için yedek hukuk kurallarına başvurulacaktır. Bu çalışmanın ilk bölümünde pay satış sözleşmelerinin nitelendirilmesi ve özellikle sözleşmenin konusu üzerinde bir değerlendirme yapılması amaçlanmıştır. İkinci bölümde ise bu nitelendirme sonucunda ilgili sözleşmelere borçlar kanununun satış sözleşmelerinde düzenlediği ayıp ve zapta karşı tekeffül hükümlerinin uygulanıp uygulanmayacağı hususunda bir sonuca varılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Share purchase agreements are a frequently used method in mergers and acquisitions. Given the economic magnitude and importance of these transactions, parties generally rely on the due diligence process to identify risks. These risks are managed through contractual risk allocation mechanisms. However, where certain risks could not be foreseen by the parties, or where the contractual risk-management provisions cannot be applied to the current situation, the resolution of the dispute requires evaluation of the applicability of supplementary rules of law. In the first part of this study, the goal is to determine whether share purchase agreements are sales of movable in the Turkish Code of Obligations system, with particular focus on an assessment of the subject matter of the contract. In the second part, the study aims to answer the question of whether the provisions of the Turkish Code of Obligations governing warranties against defects and warranties against eviction in sales contracts are applicable to share purchase agreements.