Dijital dönüşüm ve yeşil inovasyon uygulamalarının sürdürülebilirlik üzerindeki etkileri: Ambalaj sektöründe bir örnek olay çalışması
The effects of digital transformation and green innovation practices on sustainability: A case study in the packaging industry
- Tez No: 1006887
- Danışmanlar: PROF. DR. F. OBEN ÜRÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel ölçekte yaşanan çevresel sorunlar, işletmelerin yalnızca ekonomik performanslarına odaklanan geleneksel yönetim anlayışlarını dönüştürmüş ve sürdürülebilirlik temelli bütüncül yaklaşımları gündeme taşımıştır. Bu bağlamda dijital dönüşüm ve yeşil inovasyon, işletmelerin çevresel etkilerini azaltırken rekabet güçlerini artırabilmelerine yardımcı olan iki temel stratejik unsur olarak öne çıkmaktadır. Ancak yazında bu iki kavramın karşılıklı etkileşimini ve sürdürülebilirlik üzerindeki çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu çalışma, dijital dönüşüm ve yeşil inovasyon uygulamalarının entegrasyonunun sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini ambalaj sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli bir işletme bağlamında incelemektedir. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş, örnek olay deseni kullanılmış ve 11 üst düzey yönetici ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz yoluyla değerlendirilmiş, toplam 336 kod beş ana tema altında toplanmıştır. Bulgular, sürdürülebilirlik dönüşümünün yalnızca teknoloji yatırımlarıyla açıklanamayacağını; maliyet baskısı, geri dönüştürülmüş hammadde standardizasyonundaki sorunlar, tedarik zinciri kırılganlığı, çalışan direnci ve kurumsal koordinasyon kapasitesinin belirleyici olduğunu göstermektedir. Dijital dönüşüm uygulamalarının enerji verimliliği, veri temelli karar alma ve süreç görünürlüğü sağladığı; yeşil inovasyonun ise atık azaltımı, geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı ve çevresel performans iyileşmesi yarattığı belirlenmiştir. Buna karşın, dönüşümün başarısı teknolojik kapasiteden çok örgütsel uyum ve tedarik zinciri standardizasyonuna bağlı görünmektedir. Çalışma, sürdürülebilirlik dönüşümünü teknolojik, örgütsel ve kurumsal boyutlarıyla birlikte ele alarak yazına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental challenges on a global scale have transformed traditional management approaches that focused solely on economic performance and brought holistic, sustainability-based approaches to the forefront. In this context, digital transformation and green innovation have emerged as two key strategic elements that help businesses reduce their environmental impact while enhancing their competitive strength. However, the literature reveals limited research on the mutual interaction between these two concepts and their impact on sustainability. This study examines the effects of integrating digital transformation and green innovation practices on sustainability within the context of a large-scale company operating in the packaging sector. A qualitative approach was adopted in the research, employing a case study design, and semi-structured interviews were conducted with 11 senior executives. The data obtained were analyzed using thematic analysis, and a total of 336 codes were grouped under five main themes. The findings indicate that the sustainability transformation cannot be explained solely by technology investments; rather, cost pressures, issues with the standardization of recycled raw materials, supply chain fragility, employee resistance, and organizational coordination capacity are the determining factors. It was determined that digital transformation initiatives enhance energy efficiency, data-driven decision-making, and process visibility, while green innovation leads to waste reduction, the use of recyclable materials, and improved environmental performance. However, the success of the transformation appears to depend more on organizational alignment and supply chain standardization than on technological capacity. By addressing sustainability transformation through its technological, organizational, and institutional dimensions, this study contributes to the literature.