-Mış gibi liderlik: Kavramsallaştırma ve ölçek geliştirme çalışması
The“as- if”leadership model: A conceptualization and scale development study
  1. Tez No: 1006898
  2. Yazar: ALİHAN PASİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fenerbahçe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma literatürde olgusal olarak bulunan ancak kuramsal ve ölçümsel temelleri sistematik biçimde ortaya konulmamış olan“Mış Gibi Liderlik”olgusunu tanımlamak ve bu kavrama ilişkin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirme amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın teorik arka planı ve kuramsal zemini liderlik literatüründe yer alan 430 çalışmanın tematik analiziyle oluşturulmuş ve elde edilen verilerden hareketle liderlik beceriler, liderlik farkındalığı, liderlik arzusu ve karanlık liderlik boyutlarının yer aldığı dört bileşenli bir model olan yapılandırılmıştır. Bu boyutlara dayalı olarak hazırlanan madde havuzu uzman görüşleri doğrultusunda değerlendirilmiş ve 4 boyutta toplam 32 madde içeren“Mış Gibi Liderlik”nihai ölçeği oluşturulmuştur. 3 pilot çalışma sonrasında ölçek 671 katılımcıdan elde edilen veriler ile faktör analizlerine tabi tutulmuştur. Ölçeğin genel güvenilirlik katsayısı 0,892 olup alt boyutların katsayıları 0,852 ile 0,944 arasında değişiklik göstermektedir. Analizler sonrasında modelin dört boyutlu yapısı istatistiksel olarak desteklendiği görülmüştür. Elde edilen bulgular ölçüm aracının yüksek düzeyde iç tutarlılığa sahip olduğunu ve önerilen modeldeki dört bileşenin istatistiksel ve ölçümsel olarak ayırt edilebilir bir yapı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to define the concept of the“As-If”Leadership Model which has been mentioned conceptually in the literature but whose theoretical and measurement foundations have not been systematically established and to develop a valid and reliable measurement tool for this construct. The theoretical groundwork of the research was established through a thematic analysis of 430 studies in the field of leadership and based on this a four-component model was constructed consisting of leadership skills, leadership awareness, leadership aspiration and dark leadership. The item pool prepared based on these components was evaluated in line with expert opinions and the final measurement tool consisted of 32 items. The scale was subjected to exploratory and confirmatory factor analyses using data obtained from 671 participants. The analyses showed that the four dimensional structure was statistically supported. The sample adequacy coefficient (KMO = .854) indicates that the data structure is suitable for factor analysis. The overall Cronbach's alpha coefficient of the scale is .89 with alpha values for the sub-dimensions ranging from .852 to .944. These findings indicate that the developed measurement tool has a high level of internal consistency and that the skill, awareness, desire and dark leadership components in the proposed model offer a measurably distinguishable structure.