Çalışmaya teşvik mi, bağımlılık mı? OECD ülkelerinde sosyal yardım politikalarının istihdam etkisi
Work incentives or dependency? Employment effects of social assistance policies in OECD countries
- Tez No: 1006901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
İşsizliğe yönelik sosyal yardım politikaları, refah devletlerinin hem sosyal koruma hem de işgücü piyasası hedeflerini aynı anda gözetmek zorunda olduğu temel politika alanlarından biridir. Bu politikalar, bireyleri işsizlik riskine karşı koruyarak gelir kaybını telafi etmeyi amaçlarken, aynı zamanda istihdam davranışları üzerindeki olası etkileri nedeniyle çalışmaya teşvik mi, yoksa bağımlılık mı yaratmaktadır? sorusunu gündeme getirmektedir. Özellikle sosyal yardımların bireyleri istihdamdan uzaklaştırabileceği ya da işgücü piyasasına dönüşü geciktirebileceği yönündeki tartışmalar, bu politikaların etkinliğinin ampirik olarak sorgulanmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışma, 2000–2021 dönemi için 33 OECD ülkesinde, işsizliğe yönelik sosyal harcamaların istihdam üzerindeki uzun dönem etkisini incelemektedir. Analizde öncelikle ülkeler arası karşılıklı etkileşimleri dikkate almak amacıyla yatay kesit bağımlılığı test edilmiş, ardından bu bağımlılığı dikkate alan CIPS panel birim kök testi ile serilerin durağanlık özellikleri incelenmiştir. Değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişki Gengenbach–Urbain–Westerlund (GUW) eşbütünleşme testi ile analiz edilmiş, uzun dönem katsayıları ise Augmented Mean Group (AMG) tahmincisi kullanılarak elde edilmiştir. Bu yöntemsel çerçeve, ülkeler arasında heterojen uzun dönem ilişkilerin varlığını dikkate alan bir analiz sunmaktadır. Panel geneline ilişkin bulgular, işsizliğe yönelik sosyal harcamaların istihdam üzerinde uzun dönemde negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sosyal harcamalara ait uzun dönem katsayısının -2.199 olması, OECD ülkeleri genelinde bağımlılık hipotezinin baskın olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Social assistance policies targeting unemployment constitute one of the core policy areas of welfare states, which are required to simultaneously pursue social protection and labour market objectives. While these policies aim to compensate for income losses by protecting individuals against unemployment risks, they also raise the critical question of whether they encourage labour market participation or instead generate dependency. In particular, concerns that social assistance may discourage job search efforts or delay re-entry into employment have made it necessary to empirically examine the effectiveness of such policies. This study investigates the long-run effects of unemployment-related social expenditures on employment in 33 OECD countries over the period 2000–2021. The analysis first tests for cross-sectional dependence in order to account for interdependence among countries. Subsequently, the stationarity properties of the variables are examined using the CIPS panel unit root test, which explicitly incorporates cross-sectional dependence. The existence of a long-run relationship among the variables is analyzed using the Gengenbach–Urbain–Westerlund (GUW) cointegration test, and long-run coefficients are estimated by means of the Augmented Mean Group (AMG) estimator. This methodological framework allows for heterogeneous long-run relationships across countries. The results for the full panel indicate that unemployment-related social expenditures have a negative and statistically significant long-run effect on employment. The estimated long-run coefficient of social expenditures (-2.199) suggests that the dependency hypothesis is dominant across OECD countries.