Postkolonyal teori bağlamında üçüncü sinemada kültürel bir temsil biçimi olarak 'maske' kullanımı
The use of the 'mask' in third cinema as a form of cultural representation within the context of postcolonial theory
- Tez No: 1006949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma postkolonyal teori bağlamında sömürge sonrası dönemde kültürel kimliğin temsili üzerine odaklanan, bu temsil sürecinde maskenin hem bir nesne hem de metaforik bir öğe olarak kullanımını, seçilen sinema filmleri üzerinden tespit etmeyi amaçlayan bir anlatı sunmaktadır. Bununla birlikte postkolonyal süreçte sömürge halklarının yaşamış oldukları sosyal ve kültürel dönüşümleri konu almakta, sömürge halklarında açığa çıkan kimlik sorunlarına dikkat çekmektedir. Sömürge ve sonrası dönemde, sömürgeci tahakküm biçimlerinin, sömürge halklarının yaşam biçimini, kültürel değerlerini ve benlik algılarını şekillendirmesi, sömürge halklarına yönelik sergiledikleri ötekileştirici tutum ve davranışlar kültürel kimlik düzeyinde kendisini belirgin olarak göstermektedir. Sömürge halkları, kabul görmek, gizlenmek, korunmak ve bazen de bir çeşit direniş göstermek noktasında kimliklerini şekillendirmek için çeşitli maskeler takınmaktadır. Buradan hareketle Cezayir Bağımsızlık Savaşı (La Battaglia di Algeri, 1966), Kara Kız (La Noire de… 1966) ve Oh, Güneş (Soleil Ô/ Oh, Sun, 1970) filmleri incelenerek, postkolonyal süreçte sömürge halklarının yaşamış olduğu sosyal ve kültürel problemler ele alınmış, süreçte yaşanan kültürel kimlik sorunları maske olgusu üzerinden analiz edilmiştir. Bu bağlamda ele alınan filmler maskenin iki türden kullanımını da içererek, siyahın beyaz karşısında var oluş çabasını konu almaktadır. Filmlerin analizinde ise tematik bir çerçeve olarak Arnold van Gennep'in Geçiş Ritleri ayrılma, eşik, bir araya gelme (ya da kopuş) süreçleri kapsamında incelenmiştir. Sömürgecisi tarafından kabul görmek için benzemek üzerinden başlayan eylem ve davranış kalıpları gizlenme, direniş ve kopuşu gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents a narrative focusing on the representation of cultural identity in the postcolonial period within the context of postcolonial theory and identifying the use of the 'mask' as both an object and a metaphorical element in this review of the selected cinema films. In addition, this study involves the social and cultural transformations experienced by the colonized peoples and focuses on the identity problems occurring within these peoples. In the colonial and post-colonial period, the dominating ways of the colonizers shape the lifestyles, cultural values and self-perceptions of the colonized peoples, and the marginalizing behaviors they display towards the colonized peoples, appear at the level of cultural identity. Colonized peoples wear various masks that shape their identities to be accepted, to hide, to protect themselves, and sometimes to show some kind of resistance. From this point of view, the social, cultural, and identity problems experienced by the colonized peoples were discussed through the phenomenon of the 'mask' by examining the films La Battaglia di Algeri (1966), La Noire de… (1967) and Soleil Ô (1970). The films reviewed include both usage types of the mask and are about the struggle of Black people to exist in opposition to White people. Arnold van Gennep's The Rites of Passage were examined within the processes of separation, liminality, reincorporation (or rupture) as a thematic framework. The patterns of actions and behaviors that begin with mimicking the colonizer to be accepted by them reveal concealment, resistance, and ultimately rupture in both films.