Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının çevresel okuryazarlığa yönelik görüşleri
Social studies teacher candidates' views on environmental literacy
- Tez No: 1006948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TUNÇ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının çevresel okuryazarlığa yönelik görüşlerini incelemektir. Çevresel okuryazarlık, yalnızca çevre bilgisine sahip olmanın ötesinde; çevresel sorunları anlamlandırma, yorumlama, sorumluluk alma ve bilgiyi eyleme dönüştürme süreçlerini içeren çok boyutlu bir yeterlik alanı olarak ele alınmaktadır. Bu kapsamda çalışmada, öğretmen adaylarının çevresel okuryazarlığı nasıl kavramsallaştırdıkları, çevre sorunlarına bakışları, çevre bilincini artırmaya yönelik deneyimleri, bireysel ve toplumsal sorumluluk algıları, çevre eğitimi ile çevresel okuryazarlık arasındaki ilişkiye yönelik görüşleri, çevresel okuryazarlığın geliştirilmesine yönelik önerileri ve öğretmen kimliği bağlamındaki rollerine ilişkin algıları incelenmiştir. Araştırma, nitel betimsel desenle yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Batı Karadeniz Bölgesi'nde bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 10 sosyal bilgiler öğretmen adayı oluşturmaktadır. Katılımcılar uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş; veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının çevresel okuryazarlığı çoğunlukla bilgi ve farkındalık düzeyinde ele aldıklarını; eylemsel boyutun ise sınırlı kaldığını göstermektedir. Sonuç olarak, çevresel okuryazarlığın öğretmen yetiştirme sürecinde uygulama, katılım ve toplumsal sorumluluk boyutlarıyla desteklenmesi gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the views of social studies teacher candidates regarding environmental literacy. Environmental literacy is considered a multidimensional competence area that goes beyond possessing environmental knowledge and includes the processes of understanding and interpreting environmental problems, taking responsibility, and transforming knowledge into action. Within this framework, the study investigates how teacher candidates conceptualize environmental literacy, their perspectives on environmental problems, their experiences related to increasing environmental awareness, their perceptions of individual and social responsibility, their views on the relationship between environmental education and environmental literacy, their suggestions for the development of environmental literacy, and their perceptions of their roles within the context of teacher identity. The research was conducted using a qualitative descriptive design. The study group consisted of 10 social studies teacher candidates studying at a state university in the Western Black Sea Region. Participants were selected through convenience sampling; data were collected via a semi-structured interview form and analyzed using descriptive analysis. The findings indicate that teacher candidates tend to address environmental literacy primarily at the level of knowledge and awareness, while the action-oriented dimension remains limited. Consequently, the study reveals that environmental literacy should be supported within teacher education processes through practices that emphasize participation, application, and social responsibility.