Colonial and postcolonial representations Africa: A comparative analysis of Joyce Cary's Mister Johnson and Chinua Achebe's things fall apart
Afrıka'nın kolonyal ve postkolonyal temsilleri: Joyce Cary'nin Mister Johnson ve Chinua Achebe'nin Things Fall Apart adlı yapıtlarının karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 135069
  2. Yazar: ÇİĞDEM DURAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZZAN SİLKÜ KOCAÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sömürgeleşme tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. İnsanlık tarihi boyunca güçlü toplumlar zayıf toplumları hegemonyaları altına almışlardır. Ancak 19. yüzyıla gelindiğinde sömürgeleşme, dönemin güçlü devletleri olan, Avrupa ulusları arasında bir yarış halini almıştır. Sömürgeleşme kültürünün bir sonucu da kolonyal söylemdir. Kolonyal söylem Avrupa toplumlarının diğer toplumlara olan 'üstünlüğünü' empoze ederken Asya ve Afrika toplumlarının geri kalmışlığı ve vahşiliği üzerinde durmuştur. Bu söylemde Afrikalılar medeniyetsiz, inançsız ve oradan oraya zıplayarak dans eden insanlar olarak tasvir edilmişlerdir. Sömürgelerin ulusal özgürlüklerini kazanma süreçlerinde ve daha sonraki postkolonyal dönemde, eski sömürge uluslarının üyeleri olan yazar ve eleştirmenler, kolonyalist söylemde kendileriyle ilgili olarak yer alan olumsuz temsillere karşı çıkmışlardır. Postkolonyal eleştiri yöntemi, sömürgeleşmenin 'Üçüncü Dünya' ülkeleri üzerindeki etkileri üzerinde dururken kolonyalist söylemin bu toplumlardaki olumsuz yansımalarım irdelemektedir. Edebiyat eserlerinde yer alan kolonyalist söylem, zamanla yerli toplumların bu özellikleri içselleştirmelerine neden olmuştur. Postkolonyal eleştiri yönteminin amaçlarından biri kolonyalist söylemi ve yarattığı klişeleşmiş imajları yıkmak ve böylece Afrikalı ve Asyalı toplumların kendi kimliklerini tekrar bulmalarına yardım etmek olmuştur. Bu çalışmada Afrika'nın İngiliz kolonyal yazınında nasıl yansıtıldığı ve Afrikalılara nasıl steryotip imajlar yüklenerek onların nasıl ötekileştirildiği gösterilmekte ve postkolonyal yazarların bu imajlara karşı çıkarak Afrika'yı ve Afrikalıları kendi bakış açılarından nasıl aktardıkları incelenmektedir. Bu amaçla, sömürgeci kültürün bir temsilcisi olan Joyce Cary'ninMister Johnson adlı romanıyla Chinua Achebe'nin Things Fall Apart adlı romanı karşılaştırmalı olarak irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Most of the world have been affected by the European colonialism for a long time. One of the means that helped colonialism gain power was colonialist discourse that rationalized colonial rule. In colonialist discourse, Africans have been attributed features like slave, pagan, uncivilized, inhuman, etcetera. On the other hand, postcolonial criticism that emerged after the world wars, deals with the complex predicament faced by the colonised countries and their people during and after the European colonial rule. Most postcolonial writers respond to colonialist representations in their works so as to subvert and reconstruct what colonialist discourse imposed upon 'the Other'. This study focuses on the process of othering in British colonial fiction and destruction of colonialist representations by postcolonial writers in terms of two novels written by authors of both the colonising and the colonised culture. In this respect, Joyce Cary's Mister Johnson and Chinua Achebe's Things Fall Apart are analysed with references to both colonialist and postcolonialist points of view and each other.