Osmanli-Fransiz ilişkilerine dair bir mecmua: Bibliotheque nationale de France, fonds Turcs 130
A journal on Ottoman-French relations: Bibliotheque nationale de France, fonds Turcs 130
- Tez No: 1006981
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu tezde François Savary de Breves döneminde hazırlanan ve orijinal nüshası Bibliothèque Nationale'de Turc 130 numara ile kayıtlı mecmua ele alınmıştır. Söz konusu eserin mahiyetine ve transkripsiyonuna geçilmeden önce, 16. yüzyıl Avrupası siyasi konjonktürü üzerinde durulmuş ve yüzyılın ilk çeyreğinde Sultan Süleyman ile François arasındaki münasebetler değerlendirilmiştir. Bunlara ek olarak kapitülasyonları da içine alan bir dizi ekonomik ve siyasi işbirliği etrafında genişleyen Osmanlı-Fransa ittifakı incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde François Savary de Breves'in kişisel hikâyesine ilişkin bilgiler derlenmiştir. Ardından mecmuanın değerlendirilmesi ve özellikle 16. yüzyıl Osmanlı-Fransa ilişkileri açısından kıymeti ele alınmıştır. Sonrasında eserin muhteviyatı hakkında önemli başlıklar oluşturularak eser çeşitli açılardan tahlil edilmiştir. Ayrıca eserde yer alan ve fazlasıyla mühim olan 1569, 1581 ve 1597 yıllarına ait ahidnameler araştırmaya konu olmuştur. Tezin ikinci ve son bölümünde ise mecmuanın transkripsiyonu ve özeti yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the original copy of Turc 130 in the Bibliothèque Nationale, which was prepared by François Savary de Breves, was studied. Before dealing with the content and transcription of the work, the political conjuncture of the 16th century Europe is emphasized and the relations between Sultan Süleyman and François in the first quarter of the 16th century are evaluated. In addition to these, the Ottoman-French alliance, which expanded around a series of economic and political cooperation, including capitulations, is examined. In the first chapter of the thesis, information regarding the personal story of François Savary de Breves is narrated through secondary resources available in the literatüre, specifically on the role of his embassy in the Ottoman State. The effort to develop Ottoman French relations is emphasized. In the second chapter, the evaluation of Turc 130 and its value especially in terms of the 16th century Ottoman-French relations are discussed. Many political and economic documents in Turc 130 are assessed in detail. Afterwards, important titles about the content of the work are formed and the work is analyzed from various aspects. Besides, exceptionally crucial ahidnames of 1569, 1581 and 1597 are under examination in this chapter. In the third chapter, the transcription and the summary of Turc 130 is presented.