Kronik hastalığı olan yaşlı bireylerde hastalığa uyumun ve bütüncül iyilik halinin değerlendirilmesi
Evaluation of adaptation to illness and holistic well-being in elderly individuals with chronic disease
- Tez No: 1007007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE KÜTMEÇ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Geriatri, Nursing, Geriatrics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kronik hastalığı olan yaşlı bireylerin hastalığa uyum düzeyini ve bütüncül iyilik halini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 65 yaş ve üzeri 251 kronik hastalığı olan birey ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Kronik Hastalığa Uyum Ölçeği ve Bütüncül İyilik Hali Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 69,73±5,94 olup, çoğunluğu kadın ve evlidir. Yaşlı bireylerde sıklıkla görme ve işitme problemlerinin görüldüğü ve büyük çoğunluğunun yakınlarından yardım aldığı saptanmıştır. Kronik Hastalığa Uyum Ölçeği toplam puan ortalaması 81,00±11,09'dur. Kronik hastalıklara uyumun iyi düzeyde olduğu ve medeni durum, evde birlikte yaşanan kişi ve gelir durumu değişkenlerine göre hastalığa uyum düzeyi puan ortalamalarında anlamlı farklılığın olduğu belirlenmiştir. Bütüncül İyilik Hali Ölçeği toplam puan ortalaması 152,65±30,20 ve iyilik hali düzeyinin orta-yüksek seviyede olduğu saptanmıştır. Yaşlılık ve genel sağlık algısı, yaşlılığın değerlendirilme biçimi, işitme sorunu varlığı, yardım alma durumu ve vücut kitle endeksi değişkenlerine göre Bütüncül İyilik Hali Ölçeği puan ortalamalarında anlamlı farkın olduğu saptanmıştır. Çalışmada Kronik Hastalığa Uyum Ölçeği ile Bütüncül İyilik Hali Ölçeği puan ortalamaları arasında pozitif yönde orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Buna göre kronik hastalığı olan yaşlı bireylerde hastalığa uyum düzeyi arttıkça bütüncül iyilik halinin de arttığı söylenebilir. Bu bakımdan yaşlı bireylerde kronik hastalığa uyumun değerlendirilmesi ve yaşlı bakımında kronik hastalığa uyumu arttırmaya yönelik girişimlere yer verilmesi yaşlı bireylerin bütüncül iyilik halinin arttırılmasına önemli katkı sağlaması bakımında önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the level of adaptation to illness and holistic well-being of elderly individuals with chronic diseases.The research was carried out with 251 individuals aged 65 and over who had chronic diseases and applied to Aksaray Training and Research Hospital.Data were collected using the Descriptive Information Form, the Chronic Illness Adaptation Scale, and the Holistic Well-Being Scale.The mean age of the participants was 69.73±5.94, and the majority were female and married.It was determined that visual and hearing problems were frequently observed among elderly individuals and that the vast majority received assistance from their relatives.The total mean score of the Chronic Illness Adaptation Scale was 81.00±11.09.It was determined that adaptation to chronic diseases was at a good level and that there were statistically significant differences in mean adaptation scores according to marital status, the person living together at home, and income status variables.The total mean score of the Holistic Well-Being Scale was 152.65±30.20, and the level of well-being was found to be at a moderate-to-high level.It was determined that there were statistically significant differences in the mean scores of the Holistic Well-Being Scale according to the variables of aging and general health perception, the way aging is evaluated, the presence of hearing problems, receiving assistance, and body mass index.In the study, a positive, moderate-level, and statistically significant relationship was found between the mean scores of the Chronic Illness Adaptation Scale and the Holistic Well-Being Scale.Accordingly, it can be stated that as the level of adaptation to illness increases in elderly individuals with chronic diseases, their holistic well-being also increases.In this respect, evaluating adaptation to chronic illness in elderly individuals and including interventions aimed at increasing adaptation to chronic illness in elderly care are important in terms of making a significant contribution to improving the holistic well-being of elderly individuals.