Doğal gaz dağıtım sektöründeki altyapı çalışmalarının iş sağlığı ve güvenliği yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of infrastructure works ın the natural gas distribution sector in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 1007064
  2. Yazar: HANDAN ŞENGÜL ÇAKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGÜ BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Doğal gaz dağıtım sektörü, şehirleşmenin artmasıyla birlikte yaygınlaşan ve karmaşık altyapı süreçlerini içeren bir hizmet alanıdır. Bu sektörde yürütülen kazı ve montaj faaliyetleri hem çalışanlar hem de çevre açısından çeşitli iş sağlığı ve güvenliği (İSG) risklerini barındırmaktadır. Bu bağlamda, altyapı çalışmalarının İSG yönünden sistematik şekilde değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, doğal gaz dağıtım sektöründeki altyapı çalışmalarının İSG yönünden değerlendirilmesi çerçevesinde; çalışmalara başlanılmasından önce alınan önlemlerin, çalışmaların yürütülmesi sürecinde maruz kalınabilecek tehlikeler ve riskler ile konu bağlamındaki İSG uygulamalarının belirlenmesi doğrultusunda konu ile ilgili önerilerde bulunulması amaçlanmıştır. Doğal gaz dağıtım sektöründeki altyapı çalışmaları kapsamında ifade edilen gerekliliklerin gözetilmesinde araştırma sahasına yönelik kazı çalışmaları, farklı özelliklere sahip üç lokasyonda yürütülmüştür.“Araştırma Sahası – 1”olarak belirlenen ve Ankara İli Etimesgut İlçesi Şaşmaz Mahallesi'nde yürütülen çalışmaları, trafik yoğunluğunun bulunduğu ana yol ya da arterlerde yürütülen kazı çalışmaları,“Araştırma Sahası – 2”olarak belirlenen ve Ankara İli Çankaya İlçesi Adakale Sokak'ta yürütülen çalışmaları, trafiğe kapalı ve dar alanlarda ya da ara sokaklarda yürütülen kazı çalışmaları ve“Araştırma Sahası – 3”olarak belirlenen ve Ankara İli Çankaya İlçesi Yücetepe Mahallesi'nde yürütülen çalışmaları, mesken parsel sınırları dâhilinde yürütülen kazı çalışmaları içerisinde değerlendirilmiştir. Araştırmada, altyapı çalışmaları çerçevesinde yürütülen iş ve işleyişler kapsamında; kazı, yol ve zemin güvenliğinin sağlanması, uygun iş ekipmanlarının kullanılması ve kullanılan kişisel koruyucu donanımların (KKD) yeterliliği ile ilgili doğru tercihlerde ve uygulamalarda bulunulup bulunulmadığının belirlenmesine yönelik olarak, risk metodolojileri içerisinde değerlendirilen Check–List Yöntemi kullanılmıştır. Her 3 çalışma sahasında da var olan koşullar ve kullanılan ekipmanlar değerlendirildiğinde tehlikeli durum ve davranışlara yönelik önlemlerin alındığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The natural gas distribution sector is a service area that has become widespread with increasing urbanization and involves complex infrastructure processes. Excavation and installation activities carried out in this sector pose various occupational health and safety (OHS) risks for both workers and the environment. In this context, it is of great importance to systematically evaluate infrastructure works in terms of OHS. In this study, within the framework of evaluating infrastructure works in the natural gas distribution sector in terms of OHS, the aim is to make recommendations regarding the subject by determining the measures taken before the start of the works, the hazards and risks that may be encountered during the execution of the works, and the OHS practices in this context. Excavation works targeting the research area were carried out at three locations with different characteristics to ensure compliance with the requirements outlined in the infrastructure works of the natural gas distribution sector. The work carried out in the“Research Area – 1”in the Şaşmaz neighborhood of the Etimesgut district of Ankara, the excavation work carried out on main roads or arteries with heavy traffic, the work carried out in the“Research Area – 2”, which were carried out in Adakale Street, Çankaya District, Ankara Province, were excavation works carried out in areas closed to traffic, narrow areas, or side streets, and the works carried out in Yücetepe Neighborhood, Çankaya District, Ankara Province, designated as“Research Area – 3,”were evaluated as excavation works carried out within residential parcel boundaries. In the study, within the scope of the work and operations carried out as part of the infrastructure works, the Check-List Method, which is evaluated within risk methodologies, was used to determine whether the correct choices and applications were made regarding the provision of excavation, road, and ground safety, the use of appropriate work equipment, and the adequacy of the personal protective equipment (PPE) used. When the existing conditions and equipment used at all three work sites were evaluated, it was observed that precautions had been taken against hazardous situations and behaviors.