ACİL SERVİSTE ACİL HEMODİYALİZ ENDİKASYONU KONULAN HASTALARIN GERİYE DÖNÜK İNCELENMESİ
RETROSPECTIVE REVIEW OF PATIENTS WHO UNDERWENT EMERGENCY HEMODIALYSIS IN THE EMERGENCY DEPARTMENT
- Tez No: 1007063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmada Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde acil hemodiyaliz endikasyonu konularak diyaliz tedavisi uygulanan hastaların demografik özellikleri, laboratuvar değerleri ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Araştırma retrospektif, tek merkezli, tanımlayıcı ve analitik nitelikte planlandı. Çalışmaya acil serviste değerlendirilerek diyaliz tedavisi uygulanan 401 erişkin hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, eşlik eden hastalık, başvuru şikayeti, vital bulgu, diyaliz endikasyonu, diyaliz öncesi ve sonrası laboratuvar değerleri ile klinik sonuç bilgileri hastane kayıt sistemi ve hasta dosyaları üzerinden elde edilmiştir. Laboratuvar parametreleri arasında pH, HCO₃, laktat, baz açığı, potasyum, üre, kreatinin, kalsiyum ve hemoglobin değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde Wilcoxon işaretli sıralar testi, Mann-Whitney U testi, Ki-Kare/Fisher testi, Kruskal-Wallis testi ve ikili lojistik regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 61,03±17,57 yıl olup 232'si (%57,9) erkektir. En sık eşlik eden hastalık hipertansiyon (%57,1), en sık başvuru şikayeti genel durum bozukluğu (%55,4) ve en sık diyaliz endikasyonu akut böbrek yetmezliği (%71,1) olarak saptanmıştır. Diyaliz sonrasında pH, HCO₃ ve baz açığı değerlerinde anlamlı düzelme; laktat, potasyum, üre, kreatinin, kalsiyum ve hemoglobin değerlerinde anlamlı azalma bulunmuştur (p<0,001). Yoğun bakım veya vefat ağır klinik sonuç olarak değerlendirildiğinde bu oran %21,3'tür. Lojistik regresyon analizinde yaş, sistolik kan basıncı, SpO₂, diyaliz öncesi laktat, kreatinin, pH ve genel durum bozukluğu ağır klinik sonuçla ilişkili bulundu. Modelin AUC değeri 0,850 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Acil serviste diyaliz uygulanan hastalarda akut böbrek yetmezliği ve hipervolemi öne çıkmaktadır. Diyaliz tedavisi erken dönemde asit-baz dengesi, elektrolit düzeyi ve azotemi göstergelerinde anlamlı düzelme sağlamaktadır. SpO₂, pH, laktat ve genel durum bozukluğu ağır klinik sonuç açısından dikkate alınması gereken göstergelerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the demographic and clinical characteristics, presenting complaints, dialysis indications, pre- and post-dialysis laboratory changes, and clinical outcomes of patients who underwent dialysis treatment with an emergency hemodialysis indication in the Emergency Department of Bağcılar Training and Research Hospital. Method: The study was planned as a retrospective, single-center, descriptive, and analytical study. 401 adult patients who were evaluated in the emergency department and underwent dialysis treatment were included in the study. Patient data including age, gender, comorbidities, presenting complaint, vital signs, dialysis indication, pre- and post-dialysis laboratory values, and clinical outcomes were obtained from the hospital record system and patient files. Laboratory parameters evaluated included pH, HCO₃, lactate, base deficit, potassium, urea, creatinine, calcium, and hemoglobin. Statistical analyses were performed using Wilcoxon signed-rank test, Mann-Whitney U test, Chi-Square/Fisher test, Kruskal-Wallis test, and binary logistic regression analysis. Results: The mean age of the patients was 61.03 ± 17.57 years, and 232 (57.9%) were male. The most frequent comorbidity was hypertension (57.1%), the most frequent presenting complaint was general malaise (55.4%), and the most frequent indication for dialysis was acute renal failure (71.1%). After dialysis, significant improvement was observed in pH, HCO₃, and base deficit values; and significant decreases were found in lactate, potassium, urea, creatinine, calcium, and hemoglobin values (p<0.001). When intensive care or death was considered as a severe clinical outcome, this rate was 21.3%. In the logistic regression analysis, age, systolic blood pressure, SpO₂, pre-dialysis lactate, creatinine, pH, and general malaise were found to be associated with a severe clinical outcome. The AUC value of the model was calculated as 0.850. Conclusion: Acute renal failure and hypervolemia are prominent in patients undergoing dialysis in the emergency department. Dialysis treatment provides significant improvement in acid-base balance, electrolyte levels, and azotemia indicators in the early stages. SpO₂, pH, lactate, and general condition deterioration are indicators that should be considered in terms of severe clinical outcomes.