PDA'lı yenidoğan bebeklerin tedavi yönetiminde yenidoğan ve çocuk kardiyolojisi yandal uzmanlarının yaklaşımları
Approaches of neonatal and pediatric cardiology subspecialists to the management of newborns with PDA
- Tez No: 1007069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ana-Çocuk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Amaç: Patent duktus arteriozus (PDA), prematüre yenidoğanlarda yönetimi konusunda görüş ayrılıkları bulunan önemli bir klinik durumdur. Bu çalışmada, PDA'lı yenidoğanlara yönelik klinik kararların Neonatoloji ve Çocuk Kardiyolojisi uzmanları arasında farklılık gösterip göstermediğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Bu kesitsel çalışmada Türkiye genelinde görev yapan 83 uzman hekime (45 Neonatoloji, 38 Çocuk Kardiyolojisi) altı olgu senaryosundan oluşan yapılandırılmış anket uygulandı. Branşlar arası yanıt dağılımları Pearson Ki-kare testi ile karşılaştırıldı. Müdahale yoğunluğunu değerlendirmek amacıyla yanıtlar 0 (konservatif)–2 (agresif) arasında puanlanarak Conservative–Aggressive Approach Score oluşturuldu ve Mann–Whitney U testi ile analiz edildi. Karar heterojenliği Shannon entropy indeksi ile ölçüldü. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Toplam 83 uzman hekimin dahil edildiği çalışmada, Neonatoloji grubunda kadın oranı daha yüksek (p=0,024), Çocuk Kardiyolojisi grubunda ise <2 yıl deneyimli uzman oranı daha fazlaydı (p=0,002). Kapatma tedavisinde kullanılan bilgi kaynakları branşlar arasında anlamlı farklılık gösterdi (p<0,001); neonatologlar ağırlıklı olarak rehberlere, kardiyologlar ise klinik deneyim ve uluslararası kaynaklara yöneldi. Skorlama sistemi kullanımı çocuk kardiyologlarda daha yüksekti (p=0,028). Farmakolojik tedavide ibuprofen her iki grupta en sık tercih edilen ajan olmakla birlikte, parasetamol kullanımı kardiyologlarda daha fazlaydı (p=0,002). Olgu bazlı analizlerde Olgu 1–3'te anlamlı fark saptanmazken (p>0,05), Olgu 4–6'da çocuk kardiyologların“hemen kapatma”yaklaşımını anlamlı olarak daha yüksek oranda tercih ettiği görüldü (p=0,010; p=0,041; p<0,001). Agresiflik skoru analizinde genel toplamda fark bulunmazken (p=0,722), yalnızca Olgu 6'da neonatoloji grubunun daha yüksek skor gösterdiği saptandı (p=0,028). Entropy analizi, en yüksek karar değişkenliğinin Olgu 5 ve 6'da olduğunu ortaya koydu. Sonuç: PDA yönetiminde Neonatoloji ve Çocuk Kardiyolojisi uzmanları arasında özellikle orta-büyük PDA olgularında anlamlı yaklaşım farklılıkları bulunmaktadır. Bu farklılıklar, klinik kararların yalnızca hastaya ait faktörlerden değil, aynı zamanda uzmanlık alanı, deneyim ve karar verme paradigmalarından etkilendiğini göstermektedir. Bulgular, PDA yönetiminde disiplinler arası uzlaşıya dayalı standart yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Patent ductus arteriosus (PDA) remains a common clinical condition in preterm neonates, with ongoing controversy regarding optimal management strategies. This study aimed to evaluate whether clinical decision-making in PDA management differs between Neonatology and Pediatric Cardiology specialists. Methods: In this cross-sectional study, 83 specialists (45 Neonatologists and 38 Pediatric Cardiologists) completed a structured questionnaire consisting of six case-based PDA scenarios. Differences in response distributions between specialties were analyzed using Pearson's chi-square test. To assess intervention intensity, responses were converted into a Conservative–Aggressive Approach Score ranging from 0 (conservative) to 2 (aggressive), and groups were compared using the Mann–Whitney U test. Decision heterogeneity was evaluated using the Shannon entropy index. Statistical significance was defined as p<0.05. Results: Among the 83 participants, the proportion of female physicians was higher in the Neonatology group (p=0.024), whereas specialists with less than 2 years of subspecialty experience were more common in the Pediatric Cardiology group (p=0.002). Sources used for treatment decision-making differed significantly between groups (p<0.001); Neonatologists predominantly relied on guidelines, whereas Pediatric Cardiologists more frequently used clinical experience and international references. Use of scoring systems was higher among Pediatric Cardiologists (p=0.028). Ibuprofen was the most commonly preferred pharmacologic agent in both groups; however, paracetamol use was significantly higher among Pediatric Cardiologists (p=0.002). In case-based analyses, no significant differences were observed in Cases 1–3 (p>0.05). In contrast, Pediatric Cardiologists were significantly more likely to prefer“immediate closure”in Cases 4–6 (p=0.010, p=0.041, and p<0.001, respectively). In the aggressiveness score analysis, no difference was found in the overall score (p=0.722), whereas Neonatologists demonstrated higher scores in Case 6 (p=0.028). Entropy analysis revealed that decision variability was highest in Cases 5 and 6. Conclusion: Significant differences exist between Neonatology and Pediatric Cardiology specialists in the management of PDA, particularly in moderate-to-large PDA cases. These findings suggest that clinical decision-making is influenced not only by patient-related factors but also by specialty, experience, and decision-making paradigms. The results highlight the need for interdisciplinary consensus and standardized approaches in PDA management.