Gölgedeki melodi
Melody in the shadow
- Tez No: 1007087
- Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
Özet
Çalışmanın temel amacı, aile temelli müzikal aktarımın, müzisyen kimliği üzerindeki etkilerini incelemek ve Şan ailesinin kuşaklar arası müzik geleneğinin güncel üretim pratiklerine ne yönde yansıdığını araştırmaktır. Bu çerçevede sanatçı aile içinde kültürel bellek, repertuvar aktarımı ve ev içi üretim biçimlerinin, müzisyen kimliği gelişimine etkileri araştırılmış; ailenin üçüncü kuşak temsilci Nida Şan'ın müzikal kimliğinin oluşumu ve zaman içindeki gelişimi ele alınmıştır. Belgesel film kapsamında, yarı yapılandırılmış görüşmeler, aile arşiv incelemeleri, mekânsal gözlemler ve müzisyenin canlı performanslarından elde edilen nitel veriler, müzisyen kimliğine yönelik değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma sonucunda aile içinde sürdürülen müziğin, müzisyenin yorum anlayışını, repertuvar seçimlerini ve profesyonel kimlik gelişimini belirleyici biçimde etkilediği ortaya çıkmıştır. Aile içi müzik aktarımının, müzik üretimleriyle yeniden biçimlendiği ve kuşaklar arası aktarımın dördüncü kuşakta da sürdürüldüğü göze çarpmaktadır. Bu doğrultuda“Gölgedeki Melodi”adlı film, aile temelli müzik aktarımının, müzisyen kimliği üzerindeki etkisini görünür kılmış ve sanatçı aile yapısının müzik kültüründeki yerini örnekleyen bir film pratiği olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the effects of family-based musical transmission on musician identity and to investigate how the intergenerational musical tradition of the Şan family is reflected in current production practices. Within this framework, the study investigates how cultural memory, repertoire transmission and domestic production shape musician identity in an artist family, and outlines the formation and evolution of the musical identity of Nida Şan, the family's third-generation representative. Based on the documentary film, qualitative data from interviews, family archives, spatial observations and live performances were evaluated in relation to musician identity. The findings show that music sustained within the family strongly shapes the musician's interpretive approach, repertoire choices and professional development, and that this transmission continues into the fourth generation while being reshaped through ongoing productions. The film“Melody in the Shadow”highlights the impact of family-based musical transmission on musician identity and illustrates the role of artist families within music culture.