Almanya'nın energiewende süreci ve nükleer enerjiden çıkışın enerji politikası ve sosyo-ekonomik etkileri: Türkiye için çıkarımlar
Germany's energiewende process and the impacts of the nuclear phase-out on energy policy and socio-economic outcomes: İmplications for Turkey
- Tez No: 1007097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN USUPBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Almanya'nın enerji dönüşüm süreci (Energiewende) çerçevesinde nükleer enerjiden çıkış politikasını ve bu sürecin ülkenin enerji sistemi ile sosyo-ekonomik yapısı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Almanya'nın nükleer enerjiden tamamen vazgeçerek yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı bir dönüşüm modeli benimsemesi, Avrupa'daki enerji politikaları arasında en özgün ve tartışmalı yaklaşımlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Çalışmada, Almanya'nın nükleer enerjiden çıkış sürecinin tarihsel gelişimi ele alınmakta; bu kararın enerji üretim yapısı, enerji tüketim kompozisyonu, elektrik fiyatları, karbon yoğunluğu, enerji arz güvenliği ve ekonomik göstergeler üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir. Analiz, AG Energiebilanzen (AGEB), Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Eurostat ve Our World in Data gibi kurumsal veri kaynaklarından elde edilen veriler kullanılarak betimleyici ve karşılaştırmalı bir çerçevede yürütülmüştür. Almanya'nın enerji karmasında ve elektrik üretim yapısında yaşanan dönüşüm, uzun dönemli bir perspektiften ve temel politika kırılma noktaları dikkate alınarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, yenilenebilir enerji kaynaklarının payının önemli ölçüde artmasına rağmen, nükleer enerjiden çıkışın maliyet baskıları, arz güvenliği sorunları ve geçici olarak fosil yakıtlara bağımlılığın artması gibi bazı yapısal sorunları da beraberinde getirdiğini göstermektedir. Bu gelişmelerin, özellikle elektrik fiyatları, sanayi rekabet gücü ve enerji yoksulluğu üzerinde belirgin ekonomik ve toplumsal etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Son olarak çalışma, artan enerji talebi ve nükleer enerjiye yönelme eğilimi bulunan Türkiye açısından Almanya deneyiminin taşıdığı anlamı tartışmaktadır. Bulgular, Almanya'nın nükleersiz enerji dönüşümü modelinin Türkiye'ye doğrudan aktarılmasının sınırlı olduğunu; bunun yerine yenilenebilir enerji kaynakları ile nükleer enerjiyi birlikte içeren daha dengeli bir enerji stratejisinin Türkiye için daha uygun ve sürdürülebilir bir yol sunabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes Germany's energy transition (Energiewende) with a particular focus on the nuclear phase-out process and its implications for the country's energy system and socio-economic structure. Germany's decision to exit nuclear energy while simultaneously expanding renewable energy capacity represents one of the most distinctive energy policy paths in Europe and has generated extensive academic and policy debate. The study examines the historical development of the nuclear phase-out and evaluates its effects on energy production, energy consumption patterns, electricity prices, carbon intensity, energy security, and economic performance. The analysis is based on descriptive and comparative assessments using data from institutional sources such as AG Energiebilanzen (AGEB), the International Energy Agency (IEA), Eurostat, and Our World in Data. Changes in Germany's energy mix and electricity generation structure are analyzed within a long-term perspective, taking into account major policy turning points. The findings indicate that while the expansion of renewable energy has significantly transformed Germany's electricity generation profile, the nuclear phase-out has also led to increased cost pressures, supply challenges, and a temporary rise in fossil fuel dependence. These developments have had notable economic and social consequences, particularly in terms of electricity prices, industrial competitiveness, and energy poverty. Finally, the study discusses the relevance of Germany's experience for Turkey, a developing economy with growing energy demand and increasing interest in nuclear energy. The results suggest that Germany's nuclear-free energy transition model cannot be directly transferred to Turkey; instead, a more balanced energy strategy combining renewable energy sources with nuclear power may provide a more suitable and sustainable pathway.