AVRUPA YEŞİL MUTABAKATI ÇERÇEVESİNDE ALMANYA'NIN ÇEVRE POLİTİKALARININ ANALİZİ: UYUM VE LİDERLİK
AN ANALYSIS OF GERMAN ENVIRONMENTAL POLITICS WITHIN THE FRAMEWORK OF THE EUROPEAN GREEN DEAL: CONVERGENCE AND LEADERSHIP
  1. Tez No: 1018539
  2. Yazar: ILGIN ANIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇOBAN ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği (AB) çevre politikalarının oluşum ve dönüşüm süreçlerini, literatürde genel kabul gören yukarıdan aşağıya (top-down) uyumlaştırma mekanizmalarının ötesine geçerek, Almanya'nın aşağıdan yukarıya (bottom-up) Avrupalılaşma etkisi odağında incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, Almanya'nın gelişmiş ulusal çevre standartlarını ve yenilenebilir enerji odaklı“Energiewende”vizyonunu, Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde Birlik düzeyine nasıl aktardığını (uploading) ve AB'nin iklim hedeflerini nasıl yönlendirdiğini ortaya koymaktır. Metodolojik olarak süreç izleme (process tracing) yönteminin kullanıldığı bu çalışmada; Almanya'nın kural koyucu (pace-setter) ve norm belirleyici kimliğiyle ulusal düzeyde aldığı kararların, AB kurumlarında nasıl kalıcı politikalara dönüştüğünü enerji kullanım payları, ithalat ve ihracat verileri, gayri safi yurt içi hasıladaki payları üzerinden istatiksel veriler çerçevesinde nedensel mekanizmalarla analiz edilmektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Almanya'nın sahip olduğu yeşil endüstri kapasitesiyle aşağıdan yukarıya güçlü bir politika transferi gerçekleştirdiği; Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın uygulanmasında ve Birliğin gelecekteki çevre vizyonunun şekillenmesinde en etkin liderlik profilini sergilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the processes of formation and transformation of European Union (EU) environmental policies, moving beyond the top-down harmonization mechanisms generally accepted in the literature, and focusing on Germany's bottom-up Europeanization effect. The primary objective of the research is to demonstrate how Germany has“uploaded”its advanced national environmental standards and its renewable energy-focused“Energiewende”vision to the Union level within the framework of the European Green Deal and how it has shaped the EU's climate goals. Methodologically, this study employs the process tracing method; it analyzes, through causal mechanisms and statistical data—including energy consumption shares, import and export figures, and shares of gross domestic product—how decisions made at the national level by Germany, in its role as a“pace-setter”and norm-setter, are transformed into enduring policies within EU institutions. Based on the findings, it has been concluded that Germany has achieved a strong bottom-up policy transfer through its green industrial capacity; it has demonstrated the most effective leadership profile in the implementation of the European Green Deal and in shaping the Union's future environmental vision.