Dijital liderliğin iş gören performansı üzerindeki etkisini adaptif performansın aracı rolü ve çevikliğin düzenleyici etkisinde inceleme havayolu sektörü üzerinde bir araştırma
An examination of the effect of digital leadership on employee performance through the mediating role of adaptive performance and the moderating effect of agility: A study in the airline industry
- Tez No: 1007096
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital liderliğin organizasyonlar üzerindeki etkilerini havayolu sektörü bağlamında ele alarak, dijital liderliğin işgören performansı üzerindeki rolünü incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, dijital liderliğin işgören performansına olan etkisini adaptif performansın aracılık etkisi ve çevikliğin düzenleyici rolü çerçevesinde değerlendirmektir. Bu doğrultuda, dijital liderlik, adaptif performans, işgören performansı ve çeviklik kavramları teorik olarak tartışılmış ve geliştirilen model üzerinden ampirik bulgular elde edilmiştir. Dijital liderlik, vizyonerlik, çeviklik, analitik düşünme, inovasyon odaklılık, stratejik düşünme ve etkin iletişim gibi bileşenleri ile çağdaş organizasyonların sürdürülebilir başarısı açısından kritik bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Dijital dönüşümün en yoğun hissedildiği alanlardan biri olan havayolu sektöründe, dijital liderlerin teknolojiyi etkin biçimde kullanabilmeleri, adaptif performansı teşvik edebilmeleri ve çevik yapıları desteklemeleri işletmelerin rekabet gücü ve performans artışı için belirleyici görülmektedir. Araştırmanın bulguları, dijital liderliğin işgören performansı üzerinde doğrudan pozitif bir etkisinin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, adaptif performansın bu ilişkide anlamlı bir aracı rol üstlendiği saptanmıştır. Çalışanların değişime uyum sağlama, yeni koşullara hızla adapte olma ve problem çözme yetkinlikleri dijital liderlik sayesinde gelişmekte ve bu durum performans artışına katkı sunmaktadır. Sonuç olarak, araştırma hem teorik hem de uygulamalı açıdan önemli katkılar sunmaktadır. Elde edilen bulgular, dijital liderliğin örgütlerde adaptif performans ile desteklenmesi halinde çalışan performansını anlamlı düzeyde artırdığını göstermektedir. Bu sonuçlar, hem literatüre özgün bir model kazandırmakta hem de havayolu sektöründe yöneticilere, dijital dönüşüm sürecinde çalışan performansını geliştirmeye yönelik stratejik öneriler sunmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of digital leadership on organizations within the context of the airline industry, investigating the role of digital leadership in employee performance. The primary objective of the research is to evaluate the impact of digital leadership on employee performance within the framework of the mediating effect of adaptive performance and the moderating role of organizational agility. In this regard, the concepts of digital leadership, adaptive performance, employee performance, and agility are discussed theoretically, and empirical findings are obtained through the developed model. Digital leadership, with its components such as visionary leadership, agility, analytical thinking, innovation focus, strategic thinking, and effective communication, stands out as a critical element for the sustainable success of contemporary organizations. In the airline industry, one of the area's most intensely affected by digital transformation, the ability of digital leaders to effectively use technology, encourage adaptive performance, and support agile structures is seen as decisive for the competitiveness and performance improvement of businesses. The findings of the study reveal that digital leadership has a direct positive effect on employee performance. In addition, adaptive performance has been found to play a significant mediating role in this relationship. Employees' ability to adapt to change, quickly adjust to new conditions, and solve problems is developing thanks to digital leadership, and this contributes to increased performance. Consequently, the research offers important contributions from both theoretical and practical perspectives. The findings show that digital leadership significantly increases employee performance when supported by adaptive performance in organizations. These results contribute a unique model to literature and attempt to offer strategic recommendations to managers in the airline industry to improve employee performance during the digital transformation process.