Yüksek yağlı diyet ile Nesfatin-1 peptit uygulamasının testis dokusundaki hormonal, anti inflamatuvar, anti-oksidatif ve apoptotik etkisinin belirlenmesi
Determination of the hormonal, anti-inflammatory, anti oxidative, and apoptotic effects of high-fat diet and Nesfatin-1 peptide administration on testicular tissue
- Tez No: 1007105
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÇİFTCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
Özet
Yüksek yağlı diyet (YYD), modern yaşam tarzının yaygın bir bileşeni olup yalnızca metabolik bozukluklara değil, erkek üreme sağlığının olumsuz etkilenmesine de yol açabilmektedir. Bu çalışmada, YYD ile beslenen erkek ratlarda Nesfatin-1 peptit uygulamasının testis dokusunda oksidatif stres, inflamasyon, apoptoz ve üreme hormonları üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 32 erkek Wistar Albino ırkı rat dört gruba ayrıldı. Grup 1 ve Grup 3 standart diyetle (ST) Grup 2 ve Grup 4 ise 16 hafta boyunca YYD ile beslendi. Grup 3 ve Grup 4'e, 16 hafta süresince karanlık fazdan yarım saat önce günlük 100 μg/kg dozunda intraperitoneal Nesfatin-1 peptit uygulandı. Deneme süresince vücut ağırlığı ve beden kütle indeksi (BKİ) ölçüldü. Serumda total kolesterol (TK), trigliserit (TG), HDL, LDL, üre, kreatinin düzeyleri otoanalizörle, Toplam Antioksidan (TAS) ve Toplam Oksidan (TOS) Durumu Rel Assay® Diagnostics kitleriyle ölçüldü. Serumda ve testis dokusunda üreme hormonları [testosteron (TES), FSH ve LH] düzeyleri ile testis dokusundaki apoptoz belirteçleri (Kaspaz-3, Bax) ve inflamasyon belirteçleri (NF-κB, IL-1β, IL-1α, TNF- α, IL-6) rat-spesifik ELISA kitleri kullanılarak analiz edildi. YYD ile beslenen gruplarda vücut ağırlığı artışı ve BKİ değerleri ST gruplarına göre anlamlı derecede yüksek bulundu (P<0.05). Serum üre ve kreatinin düzeyleri ST gruplarında daha düşük, TK, TG, HDL ve LDL düzeyleri ise YYD gruplarında daha yüksek saptandı. Nesfatin-1 uygulaması lipit profili üzerinde düşürücü etki göstermesine rağmen bu etki istatistiksel olarak anlamlı değildi (P>0.05). Serum FSH, LH ve TES düzeyleri YYD gruplarında azaldığı belirlendi. Nesfatin-1 uygulamasının hormon düzeyleri üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir etkisi saptanmadı (P>0.05). Testis dokusunda inflamatuvar belirteçler YYD gruplarında artarken, Nesfatin-1 uygulaması özellikle NF-κB ve bazı sitokinleri anlamlı düzeyde azalttı (P<0.05). İnflamatuvar belirteçler arasında pozitif korelasyonlar belirlendi. Nesfatin-1 uygulanan gruplarda Kaspaz-3 ve Bax düzeyleri azaldı; YYD grubunda Kaspaz-3 azalması anlamlı bulundu (P<0.05). YYD gruplarında TOS artarken TAS azaldı; Nesfatin-1 uygulamasının oksidatif strese karşı koruyucu etki gösterdiği saptandı. Bu bulgular, YYD testis dokusunda inflamasyon, oksidatif stres ve apoptoz artışına neden olurken üreme hormonlarını azalttığını; Nesfatin-1 peptit uygulamasının ise bu olumsuz değişikliklere karşı kısmen koruyucu ve iyileştirici etki gösterebileceğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
A high-fat diet (HFD), a common component of modern lifestyles, can negatively affect not only metabolic functions but also male reproductive health. The present study aimed to investigate the effects of nesfatin-1 peptide administration on oxidative stress, inflammation, apoptosis, and reproductive hormones in the testicular tissue of male rats fed a HFD. A total of 32 male Wistar Albino rats were divided into four groups. Groups 1 and 3 were fed a standard diet, while Groups 2 and 4 received an HFD for 16 weeks. Groups 3 and 4 received intraperitoneal Nesfatin-1 peptide at a dose of 100 μg/kg daily, half an hour before the dark phase, for 16 weeks. Body weight and body mass index were recorded throughout the experimental period. Serum total cholesterol, triglycerides, HDL, LDL, urea, and creatinine levels were measured using an autoanalyzer. Total antioxidant status and total oxidant status were determined using Rel Assay® Diagnostics kits. Reproductive hormone levels [testosterone, FSH, and LH] in serum and testicular tissue, as well as apoptotic markers (caspase-3, Bax) and inflammatory markers (NF-κB, IL-1β, IL-1α, TNF-α, IL-6) in testicular tissue, were analyzed using rat-specific ELISA kits. Body weight gain and BMI values were significantly higher in the HFD-fed groups compared with the standard diet groups (P<0.05). Serum urea and creatinine levels were lower in the standard diet groups, whereas TK, TG, HDL, and LDL levels were higher in the HFD groups. Although nesfatin-1 administration showed a decreasing trend in lipid profile parameters, these changes were not statistically significant (P>0.05). Serum FSH, LH, and TES levels were reduced in the HFD-fed groups. Nesfatin-1 administration led to an increasing trend in these hormone levels; however, the differences were not statistically significant (P>0.05). Inflammatory markers in testicular tissue were elevated in the HFD groups, while nesfatin-1 administration significantly reduced especially NF-κB and certain proinflammatory cytokines (P<0.05). Positive correlations were observed among inflammatory markers. Levels of caspase-3 and Bax were decreased in nesfatin-1–treated groups, with a significant reduction in caspase-3 observed in the HFD group (P<0.05). TOS levels were increased and TAS levels were decreased in the HFD groups; nesfatin-1 administration demonstrated a protective effect against oxidative stress by increasing TAS and reducing TOS. These findings indicate that a high-fat diet induces inflammation, oxidative stress, and apoptosis in testicular tissue while reducing reproductive hormone levels, and that nesfatin-1 administration may exert partial protective and restorative effects against these adverse changes.