Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonların 10 yıllık değerlendirilmesi
Ten-year evaluation of healthcare-associated infections in a neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 1007111
  2. Yazar: GİZEM YALÇIN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonlar (SBİE) hastanede yatan hastalarda sık görülen ve yüksek morbidite, mortalite ile ekonomik yük oluşturan önemli bir sağlık problemidir. Çalışmamızda yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki (YYBÜ) hastalarda, SBİE insidans hızları ve alınan enfeksiyon kontrol önlemlerinin etkisi retrospektif olarak değerlendirilmiştir. 1 Ocak 2014-31 Aralık 2023 tarihleri arasında YYBÜ'de takip edilen 4612 hastanın 179'unda toplam 197 SBİE atağı gözlemlenmiştir. On yıllık SBİE hızı %4,27; insidans dansitesi ‰3,41; mortalite hızı ise %8,14 olarak bulunmuştur. Enfeksiyonların büyük bir kısmı gram pozitif bakteriler (%49,4) ve gram negatif bakteriler (%38,4) tarafından oluşturulmuştur. En sık izole edilen patojenler %35,5 ile koagülaz negatif stafilokoklar (KNS) ve %15,7 ile Klebsiella türleri olmuştur. Prematüre, düşük doğum ağırlıklı, santral kateter kullanan ve parenteral beslenen hastalarda SBİE gelişme riskinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Gram negatif enfeksiyonların 30 günden uzun yatış sürelerinde daha sık görüldüğü, bu enfeksiyonların daha ağır klinik tablolar ve daha yüksek mortalite oranları ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Laboratuvar bulgularında lökosit sayısının sensitivitesinin düşük olduğu, ancak ciddi lökositoz veya lökopeni durumunun gram negatif enfeksiyonla ilişkili olduğu belirlenmiştir. Trombositopeni ve lökositoz ya da lökopeniye eşlik eden yüksek CRP ve prokalsitonin düzeyleri gram negatif bakteriyel enfeksiyonlarına, yüksek CRP ve düşük prokalsitonin düzeyleri maya enfeksiyonlarına işaret etmiştir. Sonuç olarak, SBİE sürveyansının, enfeksiyon kontrol önlemlerinin ve eğitimlerin önemi belirtilmiştir. Bu uygulamalar ile enfeksiyon insidans hızlarının azaldığı görülmüştür. SBİE durumunda sürveyans verileri ile takip edilen hastane florasının özelliklerinin olası patojenlere yönelik ampirik antibiyoterapi seçiminde yardımcı olabileceği görülmüştür. Geniş spektrumlu antibiyotik kullanımının azaltılması ile antimikrobiyal direnç gelişiminin yavaşlatılabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Healthcare-associated infections (HAIs) are a significant health problem frequently encountered in hospitalized patients, leading to high morbidity, mortality, and economic burden. In our study, the incidence rates of HAIs and the impact of infection control measures in neonatal intensive care unit (NICU) patients were retrospectively evaluated. Among 4612 patients monitored in the NICU between January 1, 2014, and December 31, 2023, a total of 197 HAI episodes were observed in 179 patients. The ten-year HAI rate was found to be 4.27%; the incidence density was 3.41 per thousand; and the mortality rate was 8.14%. Most infections were caused by gram-positive bacteria (49.4%) and gram-negative bacteria (38.4%). The most frequently isolated pathogens were coagulase-negative staphylococci (CNS) at 35.5% and Klebsiella species at 15.7%. It was determined that premature, low birth weight, central catheterized, and parenterally fed patients had a higher risk of developing HAIs. Gram-negative infections were found to be more common in hospital stays longer than 30 days and were associated with more severe clinical presentations and higher mortality rates. Laboratory findings indicated that while the sensitivity of white blood cell count was low, severe leukocytosis or leukopenia was associated with gram-negative infections. Thrombocytopenia and leukocytosis or leukopenia, along with high CRP and procalcitonin levels, indicated gram-negative bacterial infections, whereas high CRP and low procalcitonin levels alone indicated fungal infections. In conclusion, the importance of HAI surveillance, infection control measures, and training was emphasized. These practices have been shown to reduce infection incidence rates. It was observed that surveillance data on hospital flora characteristics could aid in selecting empirical antibiotic therapy for potential pathogens in the case of HAIs. Reducing the use of broad-spectrum antibiotics was noted to slow the development of antimicrobial resistance.