İki eksenli plastik deformasyon ve tekrarlı interkritik ısıl çevrim uygulanan mikroalaşımlı çeliklerin mikroyapısal ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the effects of biaxial plastic deformation and repeated intercritical thermal cycling on the microstructural and mechanical properties of microalloyed steels
- Tez No: 1007173
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, titanyum, vanadyum ve niyobyum içeren mikroalaşımlı bir çelik üretilmiştir. İki eksenli plastik deformasyon ve tekrarlı interkritik ısıl çevrimlerin, üretilen mikroalaşımlı çeliğin mikroyapısal ve mekanik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Üretim sürecinde işlem parametreleri kontrol altında tutulmuş, kimyasal kompozisyon ise ergitme aşamasında farklı noktalardan alınan ölçümlerle spektrometre kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen numuneler iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba iki eksenli plastik deformasyon uygulanırken, diğer grup herhangi bir mekanik deformasyona tabi tutulmamıştır. Her iki numune grubu da interkritik sıcaklık aralığında farklı sayılarda tekrarlı ısıl çevrime maruz bırakılmıştır. Hazırlanan numuneler optik mikroskop incelemeleri, sertlik ölçümleri ve çekme testleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, interkritik ısıl çevrimlerin ve iki eksenli plastik deformasyonun mikroalaşımlı çeliğin mikroyapısal ve mekanik davranışı üzerinde belirgin bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. İnterkritik ısıl çevrim sonucunda plastik deformasyon uygulanmamış numunelerde optimum dayanım-süneklik dengesi 421 HBW sertlik, 724,1 MPa akma dayanımı, 1315,2 MPa çekme dayanımı ve %12,93 uzama ile 4. çevrimde elde edilmiştir. İki eksenli plastik deformasyon uygulanmış numunelerde ise maksimum değerler 452 HBW sertlik, 1035,4 MPa akma dayanımı, 1423,5 MPa çekme dayanımı ve %11,98 uzama olarak belirlenmiştir. Belirli bir çevrim sayısından sonra mikroyapısal kararlılığın azaldığı ve mekanik özelliklerin düşüş eğilimi gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a microalloyed steel containing titanium, vanadium, and niobium was produced. The effects of biaxial plastic deformation and repeated intercritical thermal cycling on the microstructural and mechanical properties of the produced microalloyed steel were investigated. During production, the processing parameters were kept under control, and the chemical composition was evaluated by spectrometric analyses performed at different stages of the melting process. The obtained specimens were divided into two groups. One group was subjected to biaxial plastic deformation, while the other group was not subjected to any mechanical deformation. Both specimen groups were exposed to different numbers of repeated thermal cycles within the intercritical temperature range. The prepared specimens were evaluated by optical microscopy, hardness measurements, and tensile tests. The results showed that intercritical thermal cycling and biaxial plastic deformation had a significant effect on the microstructural and mechanical behavior of the microalloyed steel. In the specimens without plastic deformation, the optimum strength-ductility balance was obtained after the 4th cycle, with a hardness of 421 HBW, a yield strength of 724.1 MPa, an ultimate tensile strength of 1315.2 MPa, and an elongation of 12.93%. In the specimens subjected to biaxial plastic deformation, the maximum values were determined as a hardness of 452 HBW, a yield strength of 1035.4 MPa, an ultimate tensile strength of 1423.5 MPa, and an elongation of 11.98%. It was observed that, beyond a certain number of cycles, microstructural stability decreased and the mechanical properties showed a tendency to decline.