Matematiksel modelleme destekli öğretimin ortaokul yedinci sınıf çember ve daire konusunun öğretimine uygulanması
Application of mathematical modeling supported teaching to the teaching of circle and circular region topic in secondary school seventh grade
  1. Tez No: 1007246
  2. Yazar: MERVE ŞENER ORTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERTKAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı yedinci sınıf öğrencilerine çember ve daire konusunun öğretiminde uygulanan matematiksel modelleme destekli öğretimin akademik başarıya etkisinin ve modelleme yeterliklerinin incelenmesidir. Bu araştırma nicel bir araştırma olup zayıf deneysel desenin statik grup ön test – son test modelinde gerçekleştirilmiş bir deneysel araştırma şeklindedir. Bu çalışmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Karadeniz Bölgesi'ndeki bir şehirde 7.sınıf düzeyinde eğitim gören 32 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmanın deney grubundaki 16 öğrenciye matematiksel modelleme yöntemi ile öğretim yapılırken kontrol grubundaki 16 öğrenciye okullarda uygulanmakta olan öğretim programına uygun öğretim yapılmıştır. Deney grubundaki 16 öğrenciye araştırmacının kendi hazırlamış olduğu 8 modelleme etkinliği ile öğretim yapılmıştır. Bununla birlikte araştırmacı tarafından oluşturulan çember ve daire başarı testi ön test ve son test olarak uygulanmıştır Deney ve kontrol gruplarında gerçekleştirilen öğretim sonucunda hem modelleme etkinlikleri ile öğretim hem de okullarda uygulanmakta olan alışılagelmiş öğretim akademik başarıyı arttırmıştır. İstatistiksel olarak bu iki öğretim yaklaşımı başarı yönünden ayrışmamıştır. Her iki öğretim yönteminin de akademik başarı üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of mathematical modeling-supported teaching on academic success and modeling competencies in teaching the subject of circles and circular region to seventh-grade students. This research is a quantitative research and is an experimental research conducted in the static group pre-test - post-test model of the weak experimental design. The study group of this study consists of 32 students studying at the 7th grade level in a city in the Black Sea Region in the 2023-2024 academic year. While 16 students in the experimental group of this study were taught with the mathematical modeling method, 16 students in the control group were taught in accordance with the curriculum implemented in schools. 16 students in the experimental group were taught with 8 modeling activities prepared by the researcher. In addition, the circle and circular region achievement test created by the researcher was applied as a pre-test and post-test. As a result of the teaching carried out in the experimental and control groups, both teaching with modeling activities and the conventional teaching implemented in schools increased academic success. Statistically, these two teaching approaches did not differ in terms of success. Both teaching methods have been found to have a positive effect on academic achievement.