Genelleşmiş genişlemeyen dönüşümlerin bir sınıfı için yakınsaklık teoremleri
Corvergence theorems for a class of generalized nonexpansive mappings
- Tez No: 1007255
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT TEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Garcia-Falset genelleşmiş genişlemeyen dönüşüm olarak adlandırılan genelleşmiş genişlemeyen dönüşümlerin sabit noktalarının yakınsama sonuçları incelenmektedir. T.S- iterasyon süreci yardımıyla Garcia-Falset genelleşmiş genişlemeyen dönüşümlerin sabit noktaya yakınsaklığı ispatlanmakta ve bu dönüşümlerin sabit nokta yaklaşımları örneklerle gösterilmektedir. Ayrıca bu örneklerde, Garcia-Falset genelleşmiş genişlemeyen dönüşümün Suzuki-tip genelleştirilmiş genişlemeyen dönüşümleri ve genelleştirilmiş α-genişlemeyen dönüşümlerin sınıfını kapsadığı gösterilmektedir. Verilen örneklerle Garcia-Falset genelleştirilmiş dönüşümünün sabit noktasına yaklaşımında kullanılan T.S. iterasyon süreci yakınsaması, diğer bilinen iterasyon süreçleri ile karşılaştırılmakta olup T.S- iterasyon sürecinin sabit noktaya yaklaşımının diğerlerinden daha hızlı olduğu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the convergence results of fixed points for generalized nonexpansive mappings, referred to as Garcia-Falset generalized nonexpansive mappings, are studied. Using the T.S- iteration process, the convergence of Garcia-Falset generalized nonexpansive mappings to a fixed point is proven, and the fixed point approximations of these mappings are showed with examples. Additionally, it is shown that the Garcia-Falset generalized nonexpansive mapping encompasses the class of Suzuki-type generalized nonexpansive mappings and generalized α-nonexpansive mappings. With the given examples, the convergence of the T.S- iteration process used for approximating the fixed point of the Garcia-Falset generalized mapping is compared with other well-known iteration processes, and it is observed that the T.S. iteration process converges to the fixed point faster than the others.