Hastanemizde doğan term sga bebekler ve etkileyen risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evoluation of term sga neonates born in our hospital and their risk factors
  1. Tez No: 648339
  2. Yazar: HASRET AYYILDIZ CİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Sağlık Eğitimi, Pathology, Health Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Term SGA bebeklerde prenatal, natal ve postnatal komplikasyonlar daha fazla görüldüğü için bu bebeklerin takibi önem taşımaktadır. sga doğuma neden olan modifiye edilebilen ve edilemeyen risk faktörleri mevcuttur. Bu risk faktörlerinin saptanıp ortadan kaldırılması perinatal mortalite ve morbiditeyi azaltacaktır. Biz bu çalışmamız ile SGA doğuma neden olabilecek anneye ait risk faktörlerini, SGA bebeklerin doğum oranlarını ve doğum sonrasında karşılaşabileceği problemleri araştırdık. Bu çalışmada; doğum tartısı 2500 gr altında olan 110 hasta ile çalışma grubu, doğum tartısı 2500 gr üzeri ile 4000 gr arasında olan 110 hasta ile de kontrol grubu oluşturuldu. Hastanemizde bir yıl boyunca doğan ve anneleri çalışmaya katılmayı kabul eden bebeklerin değerlendirilmesi ve anne ile ilgili parametreler anneler ile yüz yüze görüşülerek kaydedildi. Çalışmamızda SGA grupta anne yaşı ortalaması 27,98±5.81, kontrol grubunda ise 28,1±5.26 olarak bulduk. SGA bebek için ileri anne yaşının anlamlı bir risk oluşturduğunu saptamadık. Çalışmamızda SGA grupta %67,3 yani 74 kız bebek, kontrol grubunda ise %52,7 yani 58 kız bebek saptandı. Bu sonuç ile kız cinsiyetin SGA doğum için anlamlı risk faktörü olduğunu saptadık. Çalışmamızda SGA grupta doğum ağırlığı 2272,45gr±132,35gr, kontrol grubunda ise 3310,55gr±349,58gr saptadık. Bu sonuç ile SGA doğumda doğum ağırlığının anlamlı derecede düşük olduğunu saptadık. Çalışmamızda SGA grupta doğum boyu ortalamaları 48,33±0,84cm, kontrol grubunda ise 49,29±0,81cm saptadık. Bu sonuç ile SGA doğumda doğum boyunun anlamlı derecede düşük olduğunu saptadık. Çalışmamızda SGA grupta baş çevresi ortalamaları 33,84±0,85cm, kontrol grubunda ise 34,56±0,43cm saptadık. Bu sonuç ile SGA doğumda baş çevresinin anlamlı derecede düşük olduğunu saptadık. Çalışmamızda SGA grupta ortalama parite 1,74±1, kontrol grubunda ise 1.6±0.96 idi. Bu sonuç ile multiparitenin SGA bebek için anlamlı derecede risk oluşturduğunu saptamadık. SGA grup annelerinde oligohidramnios ve preeklmpsi kontrol grubu annelerinden anlamlı olarak yüksek saptandı. Bu sonuç ile SGA doğuma neden olan risk faktörleri içerisinde oligohidramnios ve preeklampsinin önemli bir yeri olduğunu saptadık. Çalışmamızda; solunum problemleri açısından karşılaştırıldıklarında, SGA grup ve kontrol grubu arasında anlamlı farklılık bulunmamakla birlikte RDS gelişme riskinin SGA bebeklerde 2,57 kat artmış olduğunu saptadık. Çalışmamızda SGA grupta %8,2 yani 9 hastada, kontrol grubunda %1,8 yani 2 hastada hipoglisemi saptadık. Bu bulgular ile SGA bebekte hipoglisemi gelişme riskinin 18,55 kat arttığını saptadık. Çalışmamızda SGA grupta %7,3 yani 8 hastada, kontrol grubunda %1,8 yani 2 hastada polistemi saptadık. Bu bulgular ile SGA bebekte polistemi gelişme riskinin 9,19 kat arttığını saptadık. Çalışmamızda gruplar arasında beslenme problemi gelişme riski açısından anlamlı farklılık saptamadık ancak SGA grupta beslenme problemi gelişme riskini 4,23 kat artmış olarak saptadık. Çalışmamızda SGA grupta konvülsiyon gelişme riskini 3,2 kat, hipokalsemi riskini 7,19 kat artmış olarak saptadık. Sigara kullanımı açısından iki grup arasında anlamlı fark saptamadık. Fakat SGA grubundaki annelerin sigara kullanma yüzdesi daha fazla idi. Annenin kronik hastalığının etkisi incelendiğinde özellikle diyabeti olan annelerin ve hipertansiyonu olan annelerin SGA grubunda daha fazla olduğunu saptadık. Saptadığımız bu sonuçlar çerçevisinde SGA doğum artmış morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. intrauterin büyüme geriliği şüphesi olan gebeliklerdeki prenatal takip, doğum eyleminin yakın takibi ve postnatal SGA bebeklerde gelişebilecek komplikasyonlar açısından dikkatli olunmalıdır. Sonuç olarak SGA doğum riskleri konusunda sağlık çalışanları eğitilmeli ve ailelere gerekli bilgiler verilerek bu bebekler yakın takip edilmelidir. Ülkemizde SGA doğumların önlenmesi amacıyla hem eğitim hem de hizmet konularında geniş kapsamlı ve katılımlı girişimlere ihtiyaç olduğu gözlenmektedir
Özet (Çeviri)
Since prenatal, natal and postnatal complications are more common in term SGA babies, follow-up of these babies is important. There are modifiable and non-modifiable risks causing sga birth Detecting and removing these risk factors will decrease perinatal mortality and morbidity. With this study, we investigated the maternal risk factors why SGA birth, the birth rate of SGA babies and the problems they may encounter during delivery. This hour; The study group was formed with 110 patients with a birth weight of less than 2500 gr, and a control group with 110 patients with a birth weight between 2500 gr and 4000 gr. The parameters related to the babies born in our hospital for a year and whose mothers agreed to participate, and the mother's parameters were recorded by face-to-face interview with the mothers. In our study, we found the mean maternal age as 27.98 ± 5.81 in the SGA group and 28.1 ± 5.26 in the control group. We did not find that advanced maternal age posed a significant risk for SGA baby. In our study, 67.3%, that is 74 girls, in the SGA group, and 52.7% 58 girls in the control group. With this result, we found that female gender is a significant risk factor for SGA delivery. In our study, we found birth 2272.45gr ± 132.35gr in the SGA group and 3310.55g ± 349.58g in the control group. With this result, we found that SGA was low at birth at birth. In our study, we found the mean birth height 48.33 ± 0.84cm in the SGA group and 49.29 ± 0.81cm in the control group. With this result, we found that SGA birth length was significantly lower at birth. In our study, we found the mean head circumference of 33.84 ± 0.85cm in the SGA group and 34.56 ± 0.43cm in the control group. With this result, we found that SGA had a significantly lower head at birth. In our study, the mean parity was 1.74 ± 1 in the SGA group and 1.6 ± 0.96 in the control group. With this result, we could not find that multiparity poses a significant risk for SGA baby. Oligohydramnios and preeclmpsia were found significantly higher in SGA group mothers than control mothers. With this result, we determined that the risks causing SGA delivery are important for oligohydramnios and preeclampsia. In our study; When respiratory problems were compared, we found that the risk of developing significant related RDS between the SGA group and the control group was 2.57-fold increased in SGA babies. In our study, we detected 1.8% 2 more hypoglycemia in the control group because of 8.2%, 9% in the SGA group. With these findings, we found that the risk of developing hypoglycemia increased 18.55 times in SGA baby. In our study, we found 7.3%, or 8 other, in the SGA group, and 1.8% in the control group, that is, we found 2 mountain polyols. With these findings, we found that the risk of developing polycythemia in SGA baby increased 9.19 times. In sharing the order of problem development in the SGA group, we found the next problem listed as the 4.23-fold increase in problem development in the SGA group. In our study, we found that the development of convulsion increased 3.2 times and hypocalcemia increased 7.19 times in the SGA group. We found a significant difference between the two non-smoking groups. However, the smoking percentage of the mothers in the SGA group was higher. When the effect of the mother's chronic disease was examined, we found that mothers with diabetes and mothers with hypertension were more common in the SGA group. SGA delivery causes increased morbidity and mortality in these frameworks we have found. Prenatal follow-up during pregnancy with suspected intrauterine growth retardation, close follow-up of labor and postnatal SGA babies should be careful without complications. As a result, health should be educated about SGA birth risks and the necessary information to families should be followed closely. In our country, it is observed that the prevention of SGA births is an introduction to both education and service comprehensive and participatory initiatives.