Periferik arter hastalığına bağlı intermitan klaudikasyon şikayeti olan bireylerde nöromüsküler elektrik stimülasyonunun yürüme mesafesi, ağrı, yorgunluk ve yaşam kalitesine etkisi
The effects of neuromuscular electrical stimulation on walking distance, pain, fatigue, and quality of life in individuals with intermittent claudication due to peripheral arterial disease
- Tez No: 1007321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, periferik arter hastalığına (PAH) bağlı intermitan kladikasyon şikâyeti bulunan bireylerde optimal medikal tedaviye ek olarak uygulanan nöromüsküler elektrik stimülasyonunun (NMES) yürüme kapasitesi, ağrı, algılanan yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışma randomize kontrollü deneysel tasarımda planlandı ve toplam 48 birey dahil edildi. Katılımcılar NMES grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. NMES grubuna altı hafta boyunca haftada üç gün, her seans 40 dakika olacak şekilde NMES uygulandı. Kontrol grubuna ise hekimler tarafından yalnızca optimal medikal tedavi (OMT) verildi. Değerlendirmelerde ağrısız yürüme mesafesi, maksimum yürüme mesafesi, yürüme sırasında bildirilen ağrı düzeyi, algılanan yorgunluk düzeyi, yaşam kalitesi, ayak bileği–kol indeksi ve oksijen satürasyonu ölçümleri kullanıldı. Çalışma sonuçlarına göre NMES grubunda ağrısız ve maksimum yürüme mesafeleri kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttı (p<0,05). Egzersiz sırasında bildirilen ağrı ve algılanan yorgunluk düzeylerinde anlamlı azalmalar saptandı (p<0,05). Yaşam kalitesi değerlendirmesinde, SF-36 ölçeğinin fiziksel işlevsellik ile ilişkili alt boyutlarında ve Vascular Quality of Life Questionnaire (VascuQoL) toplam skorunda NMES grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler gözlendi (p<0,05). Buna karşılık ayak bileği–kol indeksi (ABI) ve oksijen satürasyonu (SpO₂) değerlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmadı (p>0,05). Elde edilen bulgular, NMES uygulamasının PAH rehabilitasyonunda yürüme kapasitesini artırdığını, egzersizle ilişkili semptomları azalttığını ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini göstermektedir. Bu sonuçlar, NMES'in yapılandırılmış egzersiz programlarına katılımı sınırlı olan PAH tanılı bireylerde tamamlayıcı bir fizyoterapi yöntemi olarak klinik uygulamada değerlendirilebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of neuromuscular electrical stimulation (NMES), applied in addition to optimal medical treatment, on walking capacity, pain, perceived fatigue, and quality of life in individuals with intermittent claudication secondary to peripheral artery disease (PAD). The study was designed as a randomized controlled experimental trial and included a total of 48 participants. Participants were allocated into two groups: an NMES group and a control group. The NMES group received neuromuscular electrical stimulation for six weeks, three times per week, with each session lasting 40 minutes. The control group received only optimal medical treatment (OMT) prescribed by physicians. Outcome measures included pain-free walking distance, maximal walking distance, pain intensity reported during walking, perceived fatigue level, quality of life, ankle–brachial index (ABI), and oxygen saturation. According to the study results, pain-free and maximal walking distances significantly increased in the NMES group compared with the control group (p<0.05). Exercise-related pain and perceived fatigue levels showed significant reductions (p<0.05). In the quality-of-life assessment, statistically significant improvements were observed in favor of the NMES group in the physical functioning–related subdomains of the SF-36 and in the total score of the Vascular Quality of Life Questionnaire (VascuQoL) (p<0.05). In contrast, no statistically significant differences were found between the groups in ankle–brachial index (ABI) or oxygen saturation (SpO₂) values (p>0.05). These findings suggest that NMES improves walking capacity, reduces exercise-related symptoms, and enhances quality of life in the rehabilitation of individuals with PAD. NMES may therefore be considered a complementary physiotherapy intervention in clinical practice, particularly for patients with limited tolerance to structured exercise programs.