Öğretmen liderliği ve kolektif yeterlik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teacher leadership andcollective efficacy
  1. Tez No: 1007329
  2. Yazar: SİBEL ASLANBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, devlet orta öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin öğretmen liderliği düzeyleri ile kolektif yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, öğretmenlerin liderliği ve kolektif yeterlik algılarının arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemine dayalı ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüş, öğretmenlerin liderlik ve kolektif yeterliğe ilişkin algıları ölçekler aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama süreci belirlenen örneklem grubuyla gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler istatistiksel analiz teknikleriyle çözümlenmiştir. Bulgular, öğretmen liderliği davranışlarının genel olarak orta ve yüksek düzey arasında değiştiğini ve öğretmenlerin mesleki gelişimi teşvik etme, meslektaşlarıyla iş birliği yapma, okul içinde öğrenmeyi destekleme ve okulun vizyonuna katkı sağlama yönündeki davranışları aktif biçimde gösterdiklerini ortaya koymuştur. Kolektif yeterlik algısının olumlu düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Analizler, öğretmen liderliği ile kolektif yeterlik arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunduğunu, öğretmenlerin liderlik rollerini güçlendirdikçe kolektif yeterlik algısının da yükseldiğini ortaya koymuştur. Ayrıca mesleki gelişim, meslektaşlarla iş birliği ve kurumsal gelişim gibi değişkenlerin bu ilişkiyi güçlendiren önemli faktörler olduğu belirlenmiştir. Genel olarak araştırma, öğretmen liderliğinin okullardaki kolektif yeterliğin gelişimini destekleyen önemli bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Öğretmenlerin meslektaşlarıyla iş birliği ve mentorluk rolünü aktif biçimde gerçekleştirmeleri, okulların öğrenme odaklı yapıya dönüşümünü desteklemiştir. Çalışma, politika yapıcıların okullarda profesyonel öğrenme topluluklarının oluşturulması ve güçlendirilmesini desteklemesi; öğretmenlerin bu süreçlere katılımını arttırmak amacıyla ek ders ödemesi gibi düzenlemelerini hayata geçirmesi; mentor öğretmen uygulamalarını yaygınlaştırması ve öğretmen motivasyonunu güçlendirmek üzere teşvik ve ödül sistemleri geliştirmesi yönünde öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between teacher leadership levels and collective efficacy perceptions of teachers working in public secondary schools. The research was conducted using a quantitative correlational survey design. Data were collected from a predetermined sample through standardized scales measuring teacher leadership and collective efficacy, and were analyzed using appropriate statistical techniques. The findings indicated that teachers' leadership behaviors ranged from moderate to high levels. Teachers were found to actively exhibit behaviors related to fostering professional development, collaborating with colleagues, supporting learning processes within the school, and contributing to the school vision. Collective efficacy perceptions were generally found to be positive. The results of the analyses revealed a positive and statistically significant relationship between teacher leadership and collective efficacy, demonstrating that increases in teachers' leadership roles were associated with higher levels of collective efficacy. In addition, professional development, collegial collaboration, and organizational development were identified as significant factors strengthening this relationship. Overall the findings suggest that teacher leadership constitutes a fundamental component in enhancing collective efficacy within schools. Teachers' active engagement in collaboration and mentoring practices was found to support the transformation of schools into learning-oriented organizations and to strengthen mutual trust and shared beliefs in collective success. Based on these results, it is recommended that policymakers support the establishment and strengthening of professional learning communities in schools, implement additional compensation mechanisms to increase teacher participation in these processes, expand mentor teacher practices, and develop incentive and reward systems to enhance teacher motivation.