Yabancı dil öğretiminde kullanılan artırılmış gerçeklik uygulamalarının karma-meta yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of augmented reality applications used in foreign language teaching through a mixed-meta method
- Tez No: 1007342
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ BATDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, karma-meta yöntemiyle yabancı dil eğitiminde artırılmış gerçeklik uygulamalarının etkinliğini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda, mevcut araştırma bulgularını kapsamlı biçimde değerlendirmek amacıyla hem nicel meta-analiz hem de nitel meta-tematik analiz kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutu, artırılmış gerçeklik destekli öğretim uygulamalarının yabancı dil öğreniminde akademik başarı üzerindeki etki büyüklüklerini incelerken, nitel boyut ise katılımcıların artırılmış gerçeklik uygulamalarının kullanımına ilişkin deneyimlerini ve algılarını bütüncül biçimde ortaya koymaya odaklanmıştır. Meta-analiz, önceden belirlenmiş dahil etme kriterlerini karşılayan deneysel ve yarı deneysel çalışmaları içermektedir. Genel etki büyüklüklerini ve potansiyel moderatör değişkenleri belirlemek için istatistiksel analizler yapılmıştır. Bulgular, artırılmış gerçeklik uygulamalarının yabancı dil eğitiminde öğrencilerin akademik başarısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ek olarak, moderatör analizleri, eğitim düzeyi, öğretim süresi gibi değişkenlerin bu etkilerin büyüklüğünü etkileyebileceğini göstermiştir. Meta-tematik analiz, artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin motivasyonuna, katılımına, bilişsel gelişimine ve öğrenme kalıcılığına olumlu katkıda bulunduğunu göstermiştir. Katılımcılar, artırılmış gerçeklik destekli öğrenme ortamlarının etkileşimli, görsel olarak zenginleştirilmiş ve bağlam temelli deneyimler sağlayarak anlamlı öğrenmeyi kolaylaştırdığını vurgulamışlardır. Bununla birlikte, bulgular teknik zorluklar, altyapı yetersizlikleri ve öğretmen eğitimine duyulan ihtiyaç gibi bazı sınırlamaları da ortaya koymuştur. Genel olarak, bu karma-meta çalışmanın sonuçları, artırılmış gerçeklik uygulamalarının yabancı dil eğitiminde etkili ve umut vadeden bir öğretim aracı olduğunu göstermektedir. Bulgulara dayanarak, pedagojik çıkarımlar ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effectiveness of augmented reality applications in foreign language education using a mixed-meta method. To achieve this, both quantitative meta-analysis and qualitative meta-thematic analysis were employed to comprehensively assess existing research findings. The quantitative component examined the effect sizes of augmented reality-supported instructional applications on academic achievement in foreign language learning, whereas the qualitative component focused on providing a holistic understanding of participants' experiences and perceptions regarding the use of augmented reality applications. The meta-analysis included experimental and quasi-experimental studies that met predefined inclusion criteria, and statistical analyses were conducted to determine overall effect sizes as well as potential moderator variables. The findings revealed that augmented reality applications have a statistically significant and positive effect on students' academic achievement in foreign language education. Furthermore, moderator analyses indicated that variables such as educational level and instructional duration may influence the magnitude of these effects. The meta-thematic analysis demonstrated that augmented reality applications positively contribute to students' motivation, engagement, cognitive development, and learning retention. Participants highlighted that augmented reality-supported learning environments facilitate meaningful learning by offering interactive, visually enriched, and context-based experiences. However, the findings also revealed certain limitations, including technical challenges, insufficient infrastructure, and the need for teacher training. Overall, the results of this mixed-meta study indicate that augmented reality applications are an effective and promising instructional tool in foreign language education. Based on these findings, pedagogical implications and recommendations for future research are provided.