EZH2 inhibitörü tazemetostat'ın mide kanserinde alternatif tedavi hedefi olma potansiyelinin araştırılması
Investigation of the potential of the EZH2 inhibitor tazemetostat as an alternative therapeutic target in gastric cancer
- Tez No: 1007366
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇIĞIR BİRAY AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Mide kanseri, dünya genelinde yüksek mortalite oranlarına sahip maligniteler arasında yer almakta olup, invazyon ve metastaz kapasitesi nedeniyle tedaviye dirençli bir hastalık olarak öne çıkmaktadır. Epigenetik düzenleyiciler, kanser hücrelerinin proliferasyon, apoptoz ve invazyon gibi temel biyolojik süreçlerinde önemli roller üstlenmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, EZH2 inhibitörü olan Tazemetostat'ın mide kanseri hücrelerinde hücresel davranışlar üzerindeki etkilerini incelemek ve ilacın tümör hücrelerine yönelik seçiciliğini değerlendirmektir. Bu kapsamda, AGS mide kanseri hücre hattında Tazemetostat'ın belirlenen IC₅₀ dozları kullanılarak hücre canlılığı, apoptoz, mitokondriyal membran potansiyeli (ΔΨm), hücre migrasyonu (wound healing) ve invazyon üzerindeki etkileri 24, 48 ve 72 saatlik zaman noktalarında araştırılmıştır. Ayrıca, elde edilen sonuçların normal hücreler üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla sağlıklı gastrik epitel hücre hattı olan GES-1 hücreleri kontrol grubu olarak kullanılmıştır. AGS hücrelerinde Tazemetostat tedavisi sonrası transkriptomik değişimler RNA-seq analizi ile incelenmiş, RNA-seq verilerinde anlamlı değişiklik gösteren genler qRT-PCR analizi ile doğrulanmıştır. Elde ettiğimiz bulgular; Tazemetostat uygulaması, AGS hücrelerinde hücre canlılığını belirgin şekilde azaltmış; 24. saatte başlayan apoptotik yanıtın 48. ve 72. saatlerde anlamlı düzeyde arttığı gösterilmiştir. JC-1 analizleri, Tazemetostat'ın mitokondriyal membran potansiyelini bozarak mitokondriyal disfonksiyon üzerinden apoptozu indüklediğini ortaya koymuştur. Hücre döngüsü analizleri, AGS hücrelerinde G0/G1 fazında birikim ve G2/M fazında azalma ile uyumlu şekilde proliferatif kapasitenin baskılandığını göstermiştir. Buna karşılık, sağlıklı gastrik epitel hücre hattı GES-1'de apoptoz, mitokondriyal membran potansiyeli ve hücre döngüsü üzerinde belirgin ve kalıcı bir etki gözlenmemiştir. Fonksiyonel analizler, Tazemetostat'ın AGS hücrelerinde migrasyon ve invazyonu özellikle 48. ve 72. saatlerde anlamlı biçimde baskıladığını ortaya koymuştur. RNA-seq analizleri, Tazemetostat tedavisinin gastrik kanser hücrelerinde hücre döngüsü, hücre adezyonu, ekstrasellüler matriks organizasyonu ve hücre göçü ile ilişkili gen programlarını aşağı regüle ettiğini göstermiştir. GO ve KEGG yolak analizleri, proliferatif ve invaziv fenotiplerle ilişkili biyolojik süreçlerin baskılandığını desteklemiştir. qRT-PCR validasyon sonuçları, RNA-seq verileri ile uyumlu olarak hücre göçü ve invazyon ile ilişkili süreçlerde belirgin bir azalma gözlenirken, apoptotik yanıtın zamana bağlı olarak arttığı doğrulamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma Tazemetostat'ın EZH2 inhibisyonu yoluyla AGS mide kanseri hücrelerinde apoptoz indükleyen, proliferasyon, migrasyon ve invazyonu baskılayan ve epigenetik yeniden programlama oluşturan güçlü ve tümör hücrelerine görece seçici bir etki profiline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is among the malignancies with high mortality worldwide and is characterized by therapeutic resistance due to its strong invasive and metastatic potential. Epigenetic regulators play critical roles in fundamental biological processes of cancer cells, including proliferation, apoptosis, and invasion. The aim of this thesis was to investigate the effects of the EZH2 inhibitor Tazemetostat on cellular behaviors in gastric cancer cells and to evaluate its tumor cell–selective activity. In this context, the effects of Tazemetostat at IC₅₀ doses on cell viability, apoptosis, mitochondrial membrane potential (ΔΨm), cell migration (wound healing), and invasion were examined in the AGS gastric cancer cell line at 24, 48, and 72 hours. To assess the effects on normal cells, the healthy gastric epithelial cell line GES-1 was used as a control. Transcriptomic alterations induced by Tazemetostat in AGS cells were analyzed using RNA sequencing (RNA-seq), and genes showing significant differential expression were validated by quantitative real-time PCR (qRT-PCR). Our findings demonstrated that Tazemetostat significantly reduced cell viability in AGS cells and induced a time-dependent apoptotic response, with apoptosis becoming more pronounced at 48 and 72 hours. JC-1 analyses revealed that Tazemetostat disrupted mitochondrial membrane potential, indicating the induction of apoptosis through mitochondrial dysfunction. Cell cycle analyses showed accumulation of AGS cells in the G0/G1 phase accompanied by a reduction in the G2/M phase, consistent with suppression of proliferative capacity. In contrast, no marked or sustained effects on apoptosis, mitochondrial membrane potential, or cell cycle distribution were observed in the normal gastric epithelial GES-1 cells. Functional assays further demonstrated that Tazemetostat significantly inhibited migration and invasion of AGS cells, particularly at 48 and 72 hours. RNA-seq analyses revealed that Tazemetostat treatment downregulated gene programs associated with cell cycle progression, cell adhesion, extracellular matrix organization, and cell migration. Gene Ontology (GO) and KEGG pathway analyses supported the suppression of biological processes linked to proliferative and invasive phenotypes. qRT-PCR validation results confirmed that, in agreement with the RNA-seq data, processes associated with cell migration and invasion were markedly suppressed, while the apoptotic response increased significantly in a time-dependent manner. In conclusion, this study demonstrates that Tazemetostat, through EZH2 inhibition, exerts a strong and relatively tumor-selective effect in AGS gastric cancer cells by inducing apoptosis, suppressing proliferation, migration, and invasion, and promoting epigenetic reprogramming.