Peri-implantitisin cerrahi olmayan tedavisinde titanyum küretler ile kitosan fırçanın klinik etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the clinical effectiveness of titanium curettes and chitosan brushes in the non-surgical treatment of peri-implantitis
  1. Tez No: 1007377
  2. Yazar: ÇAĞATAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM AYHAN ALKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, peri-implantitis hastalarının cerrahi olmayan tedavisinde kitosan fırça kullanımı ile titanyum küretlerin kullanımının klinik etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Yöntem: Çalışmamıza, peri-implantitis tanısı konulmuş ve cerrahi olmayan tedavi endikasyonu bulunan sistemik olarak sağlıklı toplam 60 bireye ait 79 implant dahil edilmiştir. Hastalar randomize edilerek her grupta 30 hasta olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Test grubuna kitosan fırça ile, kontrol grubuna ise titanyum küretler ile cerrahi olmayan tedavi uygulanmıştır. Hastaların başlangıç, 1, 3 ve 6. aylarda Plak indeksi, Gingival indeks, Sondlamada kanama, Sondlanabilir cep derinliği ve Klinik ataşman seviyesi değerleri her implantın altı bölgesinden olmak üzere kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda hem test hem kontrol grubunda başlangıç ile karşılaştırıldığında 1, 3 ve 6. aylarda Pİ, Gİ, SK, SCD ve KAS değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma gözlenmiştir (p<0,001). Her iki grupta da tüm ağız Pİ ve tüm ağız Gİ skorlarında başlangıca göre 6. ayda istatistiksel olarak anlamlı azalma görülmüştür (p<0,001). Başlangıca göre 6. ayda Pİ, SK, SCD ve KAS parametrelerindeki azalma kitosan fırça grubunda, titanyum küret grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla bulunmuştur (p<0,05). Sonuç: Çalışmamızın sonuçları peri-implantitisin cerrahi olmayan tedavisinde kitosan fırça kullanımının, titanyum küretlere oranla klinik olarak daha başarılı sonuçlar gösterdiğine ve peri-implantitis tedavisinde alternatif olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir. Uzun dönemli ve biyokimyasal parametreleri içeren klinik çalışmalar, kitosan fırçanın etkinliğine ilişkin verileri artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of our study is to compare the clinical efficacy of chitosan brushes and titanium curettes in the non-surgical treatment of peri-implantitis patients. Materials and Methods: Our study included 79 implants from a total of 60 systemically healthy individuals diagnosed with peri-implantitis and indicated for nonsurgical treatment. Patients were randomized into two groups of 30 patients each. Nonsurgical treatment was applied to the test group with chitosan brushes and to the control group with titanium curettes. The patients' plaque index, gingival index, bleeding on probing, probing pocket depth, and clinical attachment level values were recorded at the beginning and at 1, 3, and 6 months for each of the six regions of each implant. Results: In our study, statistically significant decreases were observed in PI, GI, BoP, PD, and CAL values at 1, 3, and 6 months compared to baseline in both the test and control groups (p<0.001). In both groups, statistically significant decreases in full mouth PI and full mouth GI scores were observed at 6 months compared to baseline (p<0.001). Compared to baseline, the decrease in PI, BoP, PD, and CAL parameters at 6 months was statistically significantly greater in the chitosan brush group than in the titanium curette group (p<0.05). Conclusion: The results of our study indicate that the use of chitosan brushes in the non-surgical treatment of peri-implantitis yields clinically more successful outcomes compared to titanium curettes and can be used as an alternative in the treatment of peri-implantitis. Long-term clinical studies incorporating biochemical parameters will increase the data on the efficacy of the chitosan brush.