Diş hekimlerinin peri-implant hastalıklara ilişkin klinik yaklaşımları ve tedavi yöntemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of dentists' clinical approaches and treatment methods for peri-implant diseases
  1. Tez No: 800090
  2. Yazar: RABİA GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki hekimler tarafından peri-implant mukozit ile peri-implantitisin subjektif prevalansını, etiyolojisini ve yönetimini araştırmak; uzmanlık alanları, dental implant yapma yılı, çalıştıkları kuruma göre tutumlarını karşılaştırmaktır. Böylelikle hekimlerin insidansı gittikçe artan peri-implant patolojileri için tedavi modaliteleri konusundaki farklılıkları ortaya çıkararak gelecekteki çalışmaların araştırma konularını belirlenmesine yardımcı olmaktır. Gereç ve yöntem: Anket çalışması internet aracılığıyla katılımcılara sunulmuştur. Anketi dolduran özel sektör ve kamu çalışanı, pratisyen veya uzman 219 diş hekimi çalışmaya dahil edilmiştir. Sorular katılımcıların demografik verileri, implant geçmişi, peri-implant hastalıkların prevalansı ve etiyolojisi, peri-implant hastalıkların tedavisi ve yönetimi, hekimlerin günümüzdeki tedavi yöntemleri hakkında görüşleri üzerine 5 bölüm ve 20 sorudan oluşmaktadır. Toplanan veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) istatistik paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the subjective prevalence, etiology and management of peri-implant mucositis and peri-implantitis by physicians in Turkey; Their areas of expertise are to compare their attitudes according to the year of making dental implants and the institution they work for. In this way, it is to help determine the research topics of future studies by revealing the differences in treatment modalities for peri-implant pathologies with an increasing incidence of physicians. Materials and Methods: The survey study was presented to the participants via the internet. 219 private sector and public employees, practitioners or specialist dentists who filled out the questionnaire were included in the study. The questions consist of 5 sections and 20 questions on the demographic data of the participants, implant history, prevalence and etiology of peri-implant diseases, treatment and management of peri-implant diseases, physicians' views on current treatment methods. The collected data were evaluated in the statistical package program of IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, USA). Pearson and Fisher exact tests were used to compare categorical variables with each other, and a p value of