Serebral palsi tanılı çocuklarda hidroterapinin denge ve selektif motor kontrol üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Effects of hydrotherapy on balance and selective motor control in children with cerebral palsy
- Tez No: 1007395
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU YILMAZ YALÇINKAYA, DR. SERAP SERİNGEÇ KARABULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; spastik serebral palsi (SP) tanılı olgularda, konvansiyonel egzersizlere eklenen hidroterapinin denge, selektif motor kontrol (SMK), fonksiyonellik, katılım ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma randomize tek kör prospektif olarak planlanmıştır. SBÜ Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi FTR kliniği, Pediatrik Rehabilitasyon Polikliniği'ne başvuran, hidroterapi planlanan 4-18 yaş arası spastik SP tanılı 40 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm ebeveynlerden bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır. Hastalar; Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS), Pediatrik Denge Ölçeği (PBDÖ), Alt Ekstremite Selektif Kontrol Değerlendirme Skalası (SCALE), Üst Ekstremite Selektif Kontrol Skalası (SCUES), Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (PFBÖ), Çocuk ve Adölesan Katılım Ölçeği (CASP), Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) ile değerlendirilmiş, zarf randomizasyon yöntemi ile iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu, 6 hafta boyunca haftada 5 gün konvansiyonel egzersiz programına alınmıştır. Çalışma grubu ise deneyimli bir fizyoterapist eşliğinde 6 hafta süresince haftada 2-3 gün bireyselleştirilmiş su içi egzersizler (toplam 15 seans) uygulamış, kalan günlerde konvansiyonel egzersiz programına devam etmiştir. Hastalara başlangıçta, 6. ve 10. haftalarda tekrar değerlendirme yapılıp sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmada yaş ortalaması 6.4±1.9 olan toplam 37 hasta yer almış olup gruplar arasında yaş açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0,474). Cinsiyet dağılımı incelendiğinde, hastaların %68'i erkek %32'si kız hasta olup gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir (p=0,909). SP alt tipleri açısından değerlendirildiğinde hastaların %38 diplejik, %32 kuadriplejik ve %30'unun hemiplejik olduğu görülmüş olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0,086). Tedavi sonrası ölçümlerde denge değerlendirmesi ve birincil sonlanım noktası olan PBDÖ skorları grup içi karşılaştırmalarda, çalışma başlangıç değerlerine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanırken (p<0,05); kontrol grubunda anlamlı bir değişiklik izlenmemiştir (p>0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda, tedavi sonrası PBDÖ skorlarındaki değişimin çalışma grubunda kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olduğu gösterilmiştir (p<0,05). İkincil sonlanım noktalarından SMK değerlendirmesinde SCALE sağ ve sol taraf skorlarında kontrol grubunda zaman içinde anlamlı bir değişiklik saptanmazken, çalışma grubunda 6. ve 10. hafta ölçümlerinde tedavi öncesine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı artış gözlenmiştir (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda, SCALE sağ ve sol taraf skorlarındaki değişimlerin her iki takip zamanında da çalışma grubu lehine anlamlı olduğu belirlenmiştir (p<0,05). SCUES skorları değerlendirildiğinde, sağ taraf için kontrol ve çalışma gruplarında grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır (p>0,05). Buna karşılık sol taraf skorlarında, çalışma grubunda tedavi sonrası ölçümlerde başlangıç değerlerine kıyasla anlamlı iyileşme izlenmiş (p<0,05), gruplar arası karşılaştırmalarda da değişimin çalışma grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı olduğu gösterilmiştir (p<0,05). CASP değerlendirildiğinde, çalışma grubunda ev katılımı alt bölümünde hem 6. hafta hem de 10. hafta ölçümlerinde başlangıç değerlerine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptanmıştır (p<0,05). Benzer şekilde, CASP total skorlarında da çalışma grubunda zaman içinde başlangıca göre anlamlı artış izlenmiştir (p<0,05). Mahalle ve toplum katılımı alt ölçeğinde ise çalışma grubunda 3. ölçümde başlangıca kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir değişim saptanmıştır (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda çalışma grubu lehine; ev katılımının her iki zamansal ölçümünde de CASP total skorunda 3. ölçüm ve ilk ölçümü arasında anlamlı fark izlenmiştir (p<0,05). ÇİYKÖ incelendiğinde, her iki grupta da Fiziksel Sağlık Toplam Puanı ve Ölçek Toplam Puanı skorlarında zaman içinde başlangıç değerlerine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı artışlar gözlenmiştir (p<0,05). Psikososyal Sağlık Toplam Puanı alt grubunda yalnızca çalışma grubunda başlangıç değerlerine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı artış gözlenmiştir (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda ise, ÖTP alt ölçeğinde üçüncü ölçümün başlangıç ölçümüyle karşılaştırılmasında çalışma grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (p=0,0259). Sonuç: Hidroterapinin SP'li çocuklarda denge, SMK, fonksiyonel iyileşme, katılım ve yaşam kalitesi üzerine olumlu katkısı olduğu görülmüştür. Araştırma literatürde SP'li çocuklarda konvansiyonel fizik tedaviyle birlikte uygulanan hidroterapinin SMK üzerine etkinliğini değerlendiren ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study aimed to evaluate the effects of hydrotherapy, when incorporated into conventional exercise programs, on balance, selective motor control (SMC), functional independence, participation, and quality of life in children diagnosed with spastic cerebral palsy (CP). Materials and Methods: This research was designed as a randomized, single-blind, prospective clinical trial. A total of thirty-seven children diagnosed with spastic CP, who met the inclusion criteria and were referred for hydrotherapy at the Department of Physical Medicine and Rehabilitation, University of Health Sciences, Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital, Pediatric Rehabilitation Outpatient Clinic, were enrolled in the study. Written informed consent was obtained from all parents or legal guardians prior to participation. Eligible 40 participants, aged between 4 and 18 years, were evaluated using the Gross Motor Function Classification System (GMFCS), Pediatric Balance Scale (PBS), Selective Control Assessment of the Lower Extremity (SCALE), Selective Control of the Upper Extremity Scale (SCUES), Wee Functional Independence Measure (WeeFIM), Child and Adolescent Scale of Participation (CASP), and the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL). Participants were randomly assigned into two groups using the sealed-envelope randomization method. The first group constituted the hydrotherapy (intervention) group, and the second group served as the control group. The control group received a conventional exercise program five days per week for six weeks. The intervention group, under the supervision of an experienced physiotherapist, performed individualized aquatic exercises two to three days per week for six weeks (a total of 15 sessions) and continued the conventional exercise program on the remaining days. Assessments were performed at baseline, at the 6th week, and at the 10th week, and the findings were subsequently compared. Results: A total of 37 patients with a mean age of 6.4 ± 1.9 years were included in the study. There was no statistically significant difference in age between the groups (p = 0.474). Regarding sex distribution, 68% of the patients were male and 32% were female, with no significant difference between the groups (p = 0.909). In terms of cerebral palsy subtypes, 38% of the patients were diplegic, 32% quadriplegic, and 30% hemiplegic, and no statistically significant difference was observed between the groups (p = 0.086). In the within-group comparisons of balance assessment which is the primary outcome measure, PBS scores, a statistically significant increase was observed in the intervention group in post-treatment assessments compared with baseline (p<0.05), whereas no significant change was detected in the control group (p>0.05). In between-group comparisons, the change in post-treatment PBS scores was significantly greater in the intervention group than in the control group (p<0.05). Among the secondary outcome measures, SMC assessed by the SCALE revealed no significant change over time in right and left side scores in the control group. In contrast, the intervention group demonstrated statistically significant improvements in both right and left SCALE scores at the 6th and 10th week assessments compared with baseline (p<0.05). Between-group comparisons showed that changes in both right and left SCALE scores at both follow-up time points were significantly in favor of the intervention group (p<0.05). For SCUES scores, no statistically significant changes were observed in within-group or between-group comparisons for the right side in either group (p>0.05). However, for the left side, a significant improvement was detected in the intervention group in post-treatment assessments compared with baseline (p<0.05), and between-group comparisons demonstrated a statistically significant difference in favor of the intervention group (p<0.05). Regarding CASP outcomes, the intervention group showed statistically significant improvements in the home participation subscale at both the 6th and 10th week assessments compared with baseline (p<0.05). Similarly, CASP total scores in the intervention group increased significantly over time relative to baseline (p<0.05). In the neighborhood and community participation subscale, a statistically significant improvement was observed only at the third assessment compared with baseline in the intervention group (p<0.05). Between-group comparisons revealed significant differences in favor of the intervention group for home participation at both follow-up time points and for CASP total scores between the first and third assessments (p <0.05). When the PedsQL was examined, statistically significant increases in physical functioning subscale score and total scale scores compared with baseline were observed over time in both groups (p<0.05). In the psychosocial health subscale, a statistically significant improvement compared with baseline was observed only in the intervention group (p<0.05). In between-group comparisons, a statistically significant difference in favor of the intervention group was found in the comparison of the third assessment versus baseline for the total scale score (p= 0.0259). Conclusion: Hydrotherapy demonstrated positive effects on balance, selective motor control, functional improvement, participation and quality of life in children with CP. This study represents one of the first investigations evaluating the effectiveness of hydrotherapy combined with conventional physical therapy on selective motor control in children with CP.