Adıyaman ilinde multipl skleroz tanısı almış hastaların demografik, klinik ve fonksiyonel test verilerinin retrospektif analizi (2017-2024)
Retrospective analysis of demographic, clinical and functional test data of patients diagnosed with multiple sclerosis in Adıyaman province (2017–2024)
- Tez No: 1007394
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Adıyaman ilinde 2017-2024 yılları arasında 2017 McDonald kriterlerine göre Multipl Skleroz (MS) tanısı almış hastaların demografik, klinik ve fonksiyonel özelliklerini retrospektif olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Hastalık süresi ve eşlik eden hastalıklar gibi demografik verileri değerlendirecektir. Bunun yanı sıra, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) bulguları (lezyon sayısı, lokalizasyonu, gadolinyum tutulumu), Genişletilmiş Özürlülük Durum Skorları (EDDS) skorları, Oligoklonal bant (OKB) varlığı ve bant sayısı gibi klinik parametreler ile 25 adım yürüme testi, 9 delikli çivi testi ve dijit sembol testi gibi fonksiyonel değerlendirme sonuçları detaylı olarak analiz edilecektir. Araştırma, MS hastalarının kullandığı immün modülatör tedavi türlerini, tedavi değişim nedenlerini ve tedavi süreçlerinde gelişen yan etki profilini de kapsamaktadır. Çalışma, Adıyaman ilindeki MS hastalarının demografik, klinik ve fonksiyonel özelliklerini ortaya koyarak, bu bölgeye özgü hasta profilinin anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Adıyaman ilinde MS hastalarına yönelik yapılan ilk kapsamlı araştırma olması sebebiyle, elde edilen veriler literatürde önemli bir boşluğu doldurmayı ve ilerde yapılacak çalışmalara temel oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to retrospectively examine the demographic, clinical, and functional characteristics of patients diagnosed with multiple sclerosis (MS) according to the 2017 McDonald criteria between 2017 and 2024 in the province of Adıyaman. Demographic data such as disease duration and comorbidities will be evaluated. In addition, clinical parameters including MRI findings (number and localization of lesions, gadolinium enhancement), Expanded Disability Status Scale (EDSS) scores, the presence and number of oligoclonal bands (OCBs), as well as functional assessments such as the 25-Foot Walk Test, the Nine-Hole Peg Test, and the Digit Symbol Substitution Test will be analyzed in detail. The study also encompasses the types of immunomodulatory treatments used by MS patients, the reasons for treatment modifications, and adverse event profiles observed during treatment processes. By outlining the demographic, clinical, and functional characteristics of MS patients in Adıyaman, this research aims to contribute to the understanding of the patient profile specific to this region. As the first comprehensive study on MS patients conducted in Adıyaman, the data obtained are expected to fill an important gap in the literature and serve as a basis for future research.