Serebral palsi tanılı çocuklarda konstipasyon düzeyleri ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Examination of constipation levels and quality of life in children diagnosed with cerebral palsy
- Tez No: 743275
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Serebral Palsi (SP) tanılı çocukların konstipasyon düzeyleri incelenerek ve bu problemin yaşam kalitelerini nasıl etkilediğini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya Siirt ilinde yer alan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde aktif fizyoterapi tedavisine devam eden 1.basamak sağlık kuruluşu heyet raporu sonrasında, Rehberlik Araştırma Merkezlerinden SP tanısı alan Kaba Motor Foksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS)' ye göre 3-4-5 seviyesindeki 4-15 yaş arası toplam 40 çocuk dahil edildi. Kaba motor seviyesi, KMFSS; konstipasyon varlığı ve şiddeti , Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği (KCÖ); spastisite, Modifiye Ashworth Skalası (MAS); yaşam kalitesi, Konstipasyon Yaşam Kalitesi Ölçeği (KYKÖ), Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) ve Vizual Analog Skalası (VAS); fiziksel aktivite düzeyi, Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (FADA) ve gaita özellikleri, Bristol Gaita Skalası (BGS) ve 7 Günlük Gaita Günlüğü ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the results by examining the constipation levels and quality of life of children diagnosed with cerebral palsy (CP). A total of 40 children between the ages of 4-15 receiving active physiotherapy treatment in special education and rehabilitation centers in Siirt province and their caregivers were included in the research. In addition, all of these children were diagnosed with CP and they got scores of 3, 4, or 5 on the Gross Motor Function Classification System (GMFCS) scale from the Counseling Research Centers following a premier echelon health institution report. It was assessed with Gross motor level, GMFCS; the presence and severity of constipation, Constipation Severity Instrument (CSI); spasticity, Modified Ashworth Scale (MAS); quality of life, Constipation Quality of Life Scale (PAC-QOL), the Pediatric Quality of Life inventoty (PedsQL) and Visual Analogue Scale (VAS); physical activity level, Physical Activity Assessment Questionnaire (IPAQ) and stool characteristics, Bristol Stool Chart (BSC) and the 7-Day Stool Diary.